DünyaKültür&SanatSürmanşet

Valilik dizinin Kürtçe ismine izin vermedi 

Türkiye‘de bir grup tiyatrocu gencin bir araya gelerek kısıtlı imkanlarla çektiği Kürtçe internet dizisi ‘Îşev‘in kadrosu, ‘MiGoo’ projesiyle yeniden izleyici karşısına çıktı

MiGoo’nun ilk bölümü yayında

Üniversite öğrencilerinin yaşamlarını konu alan ‘MiGoo’ isimli dizinin ilk bölümü ‘denoozer72YouTube kanalında yayınlandı. İlk bölümü, son aylarda artan kiraları ve öğrencilerin ev bulamamasını odağına alan dizi, kısa sürede yaklaşık 200 bin kişi tarafından izlendi.

Kürtçe internet dizisi 'MiGoo' yayınlandı: Emek verdik, aç yattık

‘MiGoo’ dizisinin yapımcısı Egît Firat, dizinin yoğun ilgi ile karşılanacağını beklediklerini ancak bunun yanında endişelerinin de olduğunu anlattı. Firat, “Uzun süre ara vermiştik. Youtube kanalımız aktif değildi. Ancak biz kadromuzdan ve senaryomuzdan emindik. İlk gün değil ama ilerleyen günlerde daha çok izleneceğini bekliyorduk. Bize her gün mesaj gönderip, ‘Dizi ne zaman?’ diye soruyorlardı” dedi.

Fırat: Valilik dizinin Kürtçe ismine izin vermedi

Dizinin çekimleri sürerken ilginç şeyler yaşadıklarını belirten Firat şöyle konuştu:

“İnsanlar bizim zengin olduğumuzu, iyi para kazandığımızı düşünüyorlar ancak biz bazı bölümleri çekerken yemek yiyecek para bulamıyorduk. Aç uyuduğumuz geceler oldu. Diziyi bir televizyon kanalına satarız diye çalışmalara başladık ama son anda yarı yolda bırakıldık. Öte yandan çekimler için Batman Valiliği’ne başvurduk ancak anında reddettiler. Dizinin ismine ‘Ben Dedim’ yazarak başvurduk. Bu sefer kabul ettiler. Ama iki aylık çekim süresi verdiler. İki ayın sonunda tekrar başvurduk, izin vermediler. 13 bölüm çektik. 10 bölümünü gizli saklı çektik. Büyük bir risk aldık”

Kürtçe internet dizisi 'MiGoo' yayınlandı: Emek verdik, aç yattık

“Yarı yolda bırakıldık”

Borçlandıklarını belirten Firat, şunları söyledi: “Bizim anlaştığımız platformlar bizi yarı yolda bıraktıkları için büyük bir borcun altına girdik. Bu nedenle MiGoo’nun ikinci sezonunu çekemeyeceğiz. Ama eğer Youtube gelirleri artarsa, sponsorlar bulursak devam ederiz. Olumlu mesajlar aldık. Eleştirenler de var. Ama bizim şartları da göz önünde bulundursunlar. Bazıları kadın oyuncuların azlığından şikâyet ediyorlar. Ancak bu bizim elimizde değil. Dizide yer alacak kadın oyuncu bulamıyoruz. Çok büyük emek verdik, bazı geceler aç kaldık. Bununla gündeme gelmek istemiyoruz ama bunun da bilinmesi gerekiyor. Bir senaryo için alınması gereken kostümleri alamadık”

Ferhat Yaşar-GazeteDuvarBaşa dön tuşu