DünyaManşet

Mısır: Türkiye’yle normalleşme görüşmelerini durdurduk

Türkiye’nin son dönemde gergin ilişkilere sahip olduğu ülkelerle ilişkileri normalleştirme yönünde attığı adımlar dikkat çekerken, Mısır‘dan Ankara‘ya soğuk duş niteliğinde açıklamalar geldi. Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, Türkiye’nin ‘Libya politikaları‘ sebebiyle Türkiye ile temaslara son verdiğini duyurdu

Türkiye ve Libya arasında imzalanan hidrokarbon alanındaki mutabakat muhtırası, Yunanistan ve Mısır’ın  tepkisini çekmişti

Türkiye ve Libya arasında bu ay başında imzalanan hidrokarbon alanındaki mutabakat muhtırası, Yunanistan ve Mısır’ın büyük tepkisini çekmişti. Kahire’de bir araya gelen Mısır ve Yunanistan Dışişleri Bakanları, Türkiye’ye karşı sert açıklamalar yapmış, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin Libya’yla imzaladığı anlaşmanın “yasa dışı olduğunu” ve buna karşı her türlü hukuki yola başvuracaklarını söylemişti.

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü de Libya’da iki ayrı yönetim olduğuna dikkat çekerek Trablus hükümetinin böyle bir anlaşmayı imzalama yetkisi bulunmadığını savunmuştu.

Şükrü: Türkiye’nin Libya politikaları nedeniyle Türkiye’yle temaslara son verdik

Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü, dün yaptığı açıklamada Libya politikaları nedeniyle ülkesinin Türkiye’yle temaslara son verdiğini duyurdu. El Arabiya kanalına konuşan Şükrü, Türkiye’yle geçen sene başlayan ilişkileri normalleştirmeye yönelik görüşmelerin, “Türkiye’nin Libya’da attığı adımlar nedeniyle” iki oturum sonrası sona erdiğini bildirdi.

‘Karşılıklı büyükelçi atama’ kararı alınmadığı belirtildi

İki ülke arasında görüşmelerde ilerleme sağlanmasına karşın diplomatik ilişkilerin yeniden normalleşmesi ve karşılıklı büyükelçi atanması konusunda bir karar alınamadığı kaydedildi.

İki ayrı hükümetin bulunduğu Libya’da Türkiye ve Mısır rakip hükümetlere destek veriyor. Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları anlaşmazlığında da Türkiye’nin karşısında yer alan Mısır, 2020’de Yunanistan’la “deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşması” imzalamıştı.

Kaynak: Sözcü GazetesiBaşa dön tuşu