DünyaManşet

“Katil Esed’den”, “Esad’la görüşebiliriz”e

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de 2023 yılının Haziran ayında yapılacak seçimlerden sonra Suriye lideri Beşar Esad‘la görüşebileceğinin sinyalini verdi

Erdoğan: Siyasette ebedi olarak dargınlık, kırgınlık, küslük olmaz

Erdoğan, G20 zirvesine katıldığı Endonezya ziyareti sonunda gazetecilerle yaptığı söyleşide, “Siz ‘Vakti, saati geldiğinde Esad’la da görüşebiliriz’ demiştiniz. Bu açıklamanızın ardından Rusya ‘Böyle bir görüşme olursa, ev sahipliği biz yapabiliriz’demişti. Bu iki ülke ile ilgili son gelişmeler ne durumda?” şeklindeki soruyu, “Siyasette ebedi olarak dargınlık, kırgınlık, küslük olmaz. Vakti, zamanı geldiği anda oturur, değerlendirir, ona göre de bir yenilemeyi yapabilirsiniz” diye yanıtladı.

Erdoğan'ın son açıklamalarının Esad yönetimindeki yankısı: Dışişleri'nde  istekliler var ama ordu yakınlaşmaya taraftar değil | Independent Türkçe

Erdoğan, “Şu anda Türkiye olarak bu konularda sıkıntılı olduğumuz ülkelerle ilişkileri yeniden ele alabiliriz. Hele hele Haziran seçiminden sonra bir sil baştan yapabiliriz. Ve buna göre de yolumuza inşallah o şekilde devam edebiliriz” diye ekledi.

Erdoğan geçen ay Çekya’nın başkenti Prag’daki basın toplantısında bir gazetecinin “Suriye Devlet Başkanı ile bir görüşmeniz olması mümkün mü?” sorusu üzerine “Şu an itibarıyla böyle bir şey tabii söz konusu değil. Ama mümkün değildir gibi bir ifadeyi kullanmam da. Dolayısıyla bir vakti, saati geldiğinde biz Suriye’nin Başkanı ile de görüşme yoluna gidebiliriz” demişti.

DW/CÖ,HTBaşa dön tuşu