DünyaSporSürmanşet

Polisten göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale 

Fas‘ın, Portekiz‘i yenerek Dünya Kupası‘nda yarı finale yükselmesinin ardından Belçika ve Hollanda’da yapılan kutlamalar, birçok kentte kontrolden çıktı

Birçok gönüllü Faslı ebevyn, insan zinciri oluşturarak, taşkınlık yaşanmasını önlemeye çalıştı

Fatiha okuyarak penaltıya giden Faslı futbolcular, zaferi secde ile kutladı  - Diyanet Haber

Amsterdam ve Lahey‘de polis “olağanüstü hal” ilan ederken, polise havai fişek, şişe ve taşlarla saldıran çok sayıda kişi gözaltına alındı.

taraftarlar

Belçika’nın başkenti Brüksel‘de, Fas – Portekiz maçının bitiminin ardından polis, önlem amacıyla bazı metro istasyonlarını kapatarak, kent merkezinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Kısa sürede çok sayıda Faslı taraftar, kent merkezine akın etti. Otomobillerle konvoylar oluşturan taraftarların kutlaması, eğlence havasında sakin başladı. Birçok gönüllü Faslı ebevyn, insan zinciri oluşturarak, taşkınlık yaşanmasını önlemeye çalıştı.

Fas'ın tarihinde ilk kez Dünya Kupası'nda yarı finale yükselmesi coşkuyla  kutlanıyor

Göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale

Saatler ilerledikçe kutlamalar taşkınlığa dönüşmeye başladı. Brüksel Güney İstasyonu civarında taraftarlar, civardaki araçların camlarını kırıp, polise havai fişek, taş ve şişe fırlatmaya başladı.

Polis, isyancılara göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Ülkenin ikinci büyük kenti Anvers’te (Antwerp) de, kutlamalar, kontrolden çıktı. Gönüllü bir kolluk görevlisinin, havai fişek atılması sonucu üç parmağını kaybetmesi üzerine ortam gerildi.

Fas'ın Dünya Kupası'nda çeyrek finale yükselmesi coşkuyla kutlandı

Polis, Faslı taraftarlara tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederek, dağıttı. Brüksel ve Anvers’te onlarca kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Hollanda’da da, başta Amsterdam ve Lahey olmak üzere birçok kentte Faslı taraftarların kutlaması, huzursuzluğa neden oldu.

Hollanda polisi, Lahey ve Amsterdam’da olağanüstüsü hal ilan etti

Lahey’de, göçmenlerin yoğun olduğu Schilderswijk semtinde kutlamaların kontrolden çıkması üzerine, “Kamu düzeneni bozmak amacıyla sokağa çıkan ya da polisin talimatlarına uymayan herkesin gözaltına alınması” emri verildi.

Fas'ın tarihinde ilk kez Dünya Kupası'nda yarı finale yükselmesi coşkuyla  kutlanıyor

Amsterdam’daki Osdorp semtinde de, olağanüstüsü durum emri verildi. Amsterdam ve Lahey’de polise havai fişeklerle karşılık veren çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Fas'ın Dünya Kupası'nda çeyrek finale yükselmesi coşkuyla kutlandı

Utrecht ve Rotterdam’da, sakin başlayan kutlamaların kontrolden çıkması üzerine polis müdahale ederek, taraftarları dağıttı. Utrecht’te polisin müdahalesi sonucu yaşanan kargaşa da, çok sayıda kişi ezilme tehlikesi geçirdi.

Gecenin İlerleyen saatlerinde hem Belçika hem de Hollanda’da sokakların yeniden sakinleştiği bildirildi.

BBCTürk
Yusuf Özkan / LaheyBaşa dön tuşu