DünyaManşet

Afganistan’da Taliban kadınlara üniversite eğitimini önce ‘bölümlerle kısıtladı’ sonra tamamen yasakladı

Afganistan‘da Taliban Yüksek Eğitim Bakanı, yazılı bir açıklamayla kadınların üniversiteye gitmesini süresiz olarak yasakladı, yasağın hemen uygulamaya geçmesi bekleniyor

Afganistan’da Taliban kadınlara üniversite eğitimini önce ‘bölümlerle kısıtladı’ sonra tamamen yasakladı

‘Bir sonraki bildiriye kadar’ kadınların üniversiteye gidememsi kararıyla birlikte; kadınlara ülkede resmi eğitim neredeyse tamamen yasaklanmış oluyor. Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirdiği Ağustos 2021’den bu yana birçok lise de kapılarını kız öğrencilere kapatmıştı.

ozgur_gazete_kibris_afganistan_universite_egitim_kadinlar2
Henüz üç ay önce üniversite sınavına giren Afgan kadınlardan bazıları

Henüz üç ay önce binlerce kadın öğrenci, üniversite sınavına girmişti. Ancak okuyabilecekleri bölümler ciddi şekilde sınırlandırılmıştı. Veterinerlik, mühendislik, ekonomi, tarım ve gazetecilik kadınlara yasak olan bölümlerdi. Ayrıca üniversitelerde kadın ve erkek öğrencilerin bulunduğu alanlar katı kurallarla ayrılıyor, kadın öğrencilere sadece kadın öğretmenler ders verebiliyordu.

Üniversitede kadın öğrenciler
Kabil Üniversitesi

Kadın üniversite öğrencisi: Geleceğimle aramdaki tek köprüyü yok ettiler

Bu son yasağın ardından BBC’ye konuşan bir kadın üniversite öğrencisi, Taliban’ın kadınların gücünden korktuğunu belirterek, “Geleceğimle aramdaki tek köprüyü yok ettiler” dedi.

Kasım ayında Taliban kadınların Kabil’deki parklara girişini yasaklamıştı. Taliban yönetime geldiğinden beri kadınların elinden sahip oldukları hak ve özgürlükleri tek tek alıyor. Aynı zamanda dış yatırıma bağımlı olan Afgan ekonomisinin büyük bir darbe almasından ötürü eğitim sektörü de zorlanmakta.

Çoğu eğitimci aylardır maaş alamıyor. Çok sayıda akademisyen ise ülkeyi terk ediyor.

Kaynak: BBC TürkçeBaşa dön tuşu