DünyaManşet

İspanya Parlamentosu, cinsiyet değişikliğine hak tanıyan yasayı onayladı

İspanya‘da milletvekilleri, kişilerin tıbbi bir teşhis veya hormon tedavisi olmaksızın yasal olarak cinsiyet değiştirmesine izin veren yasa tasarısını kabul etti

İspanya Parlamentosu, cinsiyet değişikliğine hak tanıyan yasayı onayladı

Senato tarafından gelecek hafta onaylanması beklenen tasarı 150’ye karşı 188 oyla kabul edildi. İspanya’nın transeksüel hakları konusunda sayılı ülkeler arasına girmesini sağlayan tasarı, İspanyolların 16 yaşından itibaren sadece nüfus idaresine yapacakları bir başvuru sayesinde kimliklerinde özgürce cinsiyet değişikliği yapmalarını sağlayacak.

Metne göre nüfus idaresine verilecek bir dilekçe ile bireylerin kimlik belgelerindeki isim ve cinsiyetlerini değiştirmelerine olanak sağlanacak. Bu işlem için şu ana kadar ibraz edilmesi zorunlu olan tıbbi raporlar ya da iki yıllık hormon tedavisini kanıtlayan belgelere gerek olmayacak.

Avrupa’da Danimarka, 2014’te trans bireylere bu hakkı tanıyan ilk ülke olmuştu

14-16 yaş grubundaki yetişkin olmayan bireyler de vasileri eşliğinde nüfus müdürlüklerinde talep ettikleri değişiklikler için başvuruda bulunabilecek. 12-14 yaş grubu kişilerin cinsiyet değişikliği talebinin kabul edilmesi için ise mahkeme onayı gerekecek.

Verilen dilekçenin ardından en fazla üç ay içinde bireyin değişiklik talebi onaylanmış olacak. Yaş sınırından dolayı aktivistler ve trans çocukların aileleri, yasanın yeterince ileri gitmediğini söylerken, bazı feminist dernekler, kadınları zayıflatacağını söyleyerek metne karşı çıkıyordu.

Avrupa’da Danimarka, 2014’te trans bireylere bu hakkı tanıyan ilk ülke olmuştu.

Kaynak: Euronews Türkçe, AFPBaşa dön tuşu