DünyaInstagramSporSürmanşet

İspanya Eşitlik Bakanı: Rıza dışı öpülmeyi ‘olmuş bitmiş bir şey’ olarak kabul etmemeliyiz

İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales, Dünya Kupası’nı kazanan milli kadın futbol takımının oyuncularından Jenni Hermoso’yu seremoni sırasında dudağından öpmesi nedeniyle özür diledi

Rubiales: İtiraf etmek zorundayım. Tamamıyla hatalıydım

İspanya, 2023 Dünya Kupası finalinde İngiltere’yi 1-0 yenerek kupaya uzanmıştı. Kupa töreninde ise Rubiales’in İspanyol forveti dudaklarından öpmesi tartışma yaratmıştı.

Instagram hesabında yaptığı paylaşımda, “Bu hoşuma gitmedi” diyen Hermoso, daha sonra ise Rubiales’i savundu.

Federasyon başkanı ise dün, “İtiraf etmek zorundayım. Tamamıyla hatalıydım” dedi.

“O an bunu doğal olarak gördük”

Kötü bir niyeti olmadığını belirten Rubiales, olayın yoğun bir heyecan içinde yaşandığını belirtti ve şöyle devam etti:

“O an bunu doğal olarak gördük, ancak dışarıda öyle yankılanmadı. Özür dilemeli, bundan dersler çıkarmalı ve başkan olarak daha dikkatli olmam gerektiğini anlamalıyım”

Rubiales bazı İspanyol bakanlar tarafından da eleştirilmişti.

İspanya Eşitlik Bakanı Irene Montero, söz konusu olayın kadınların günlük olarak maruz kaldığı cinsel şiddetin bir biçimi olduğunu savundu ve “Rızası olmadan öpülmeyi ‘olmuş bitmiş bir şey’ olarak kabul etmemeliyiz” dedi.

Spor Bakanı Miquel Iceta da İspanyol devlet radyosuna yaptığı değerlendirmede, Rubiales’in Hermoso’yu öpmesinin “kabul edilemez” olduğunu söyledi ve “Yapması gereken ilk şey açıklama yapıp ve özür dilemek. Mantıklı ve makul olan budur” dedi.

Hermoso, Instagram hesabında yaptığı paylaşımın ardından federasyon tarafından yayımlanan ikinci açıklamasında, olayın “doğal bir sevgi jesti” olduğunu söyledi.

İspanya’nın tüm zamanların en çok gol atan oyuncusu, “Bu, Dünya Kupası’nı kazanmanın getirdiği büyük sevinç nedeniyle tamamen spontane, karşılıklı bir jestti” dedi.Başa dön tuşu