DünyaKORONAVİRÜSManşet

Aşılanan 10 bin kişiden sadece 34’ü virüse yakalandı

Koronavirüs ile mücadelede Türkiye‘nin umudu olan Çin‘den gelen 3 milyon dozluk aşının inceleme süreci bu hafta tamamlanacak

Güvenilirlik testlerini geçerse yeni haftada aşılama başlayacak

Eğer aşı güvenirlilik testlerini geçerse, yeni haftada öncelik sıralamasına göre aşılama başlayacak.

Ön rapora göre şu ana kadar aşılanan 10 bin kişiden sadece 34’ü virüse yakalandı.

Aşı, ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanacak

Türkiye’de sağlık çalışanlarıyla başlayacak aşı uygulaması için son hazırlıklar yapılıyor. Bir yandan da aşının Türkiye’deki faz 3 çalışmalarında sona gelindi.

Gönüllüler antikor testine çağrılmaya başlandı.

Akhan: Veriler sonuçta iyi toplandı

Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, sona gelinen aşı çalışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Akhan, aşılamanın bir an önce başlayıp yapılmasının önemini vurgulayarak, “Çok az kaldı. 10 bini geçtik zaten 13 bine ulaşmamız bekleniyordu. 40’ı bulursak bitmiş olacak. Veriler sonuçta iyi toplandı” dedi.

Aşılanan 10 bin kişiden 34 kişi virüse yakalandı

Türkiye’de faz 3 kapsamında aşılanan 10 bin kişiden sadece 34’ü koronavirüse yakalandı. Brezilya‘daki faz 3 çalışmalarında ise etkinlik yüzde 78 olarak açıklandı.

En önemli veri ise aşılanan kişilerin virüse yakalansalar bile hastalığı hafif geçirmeleri.

“Virüse yakalansa bile hafif geçiriyor”

Akhan, Brezilya’daki, Çin’den giden aşı çalışmalarıyla ilgili de bilgi paylaştı: “12 bin 400 kişiyi tamamlamışlar ve onlarda 170 kişide Koronavirüs enfeksiyonu gelişmiş. Bu oran bize yüzde 78 olarak yansıdı. Virüse yakalananların hiçbiri ağır ya da orta ağır dediğimiz şekilde geçirmemiş. Aşıdan yarar görmüşler”

60 yaş üzerine güvenle uygulanabilecek

Öte yandan aşının 60 yaş üzerindekilere de güvenle uygulanabileceği ifade ediliyor. Çin’in Sinovac aşısının Türkiye’deki faz 3 çalışmalarıyla, Şili, Tayvan ve Singapur sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Başa dön tuşu