DünyaKORONAVİRÜSManşetYaşam

Covid-19 aşıları için, 2 yılda 2 milyar cam şişeye ihtiyaç var

Uzmanlar, dünyanın giderek büyüyen bir kum kıtlığıyla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı

Sudan sonra dünyanın en çok tüketilen ham maddesi olan kum; cam, beton, asfalt ve silikon yapımında kullanıyor

Diğer taraftan, sadece inşaat sektörü yılda 50 milyar ton kadar kum kullanıyor ve Covid-19 aşıları dağıtılırken önümüzdeki iki yıl içinde dünyanın iki milyar fazla cam şişeye ihtiyaç duyması beklendiği için kuma olan talebin yükselmesi bekleniyor.

Bu nedenle, yaklaşan bir kıtlık, akıllı telefonlardan ofis binalarına kadar her şeyin üretimini yavaşlatacak ve corona virüs aşılarının dünyadaki popülasyonlara ulaştırılması için gereken milyarlarca cam şişenin üretimini geciktirecek.

Araştırmacılar, geçen 20 yılda artan bina yapımı ve akıllı telefon ve diğer kişisel teknolojilere olan talebin artmasının , kum, çakıl ve ezilmiş kaya kıtlığını beraberinde getirdiğini söyledi.

CNBC‘nin haberine göre, Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nda (UNEP) iklim bilimci olan Pascal Peduzzi, düşünce kuruluşu Chatham House’un ev sahipliği yaptığı yeni bir web seminerinde, ‘Sadece kumun her yerde olduğunu düşünüyorduk.  Bu nedenle, kum kıtlığının başlayacağı hiç aklımıza gelmezdi. Ama dünyanın birçok bölgesinde bu durum görülmeye başlandı. Önümüzdeki on yıl içinde neler olabileceğini tahmin etmemiz gerekli. Çünkü ileriye bakmazsak, kum tedariği ve arazi planlamasıyla ilgili büyük sorunlarımız olacak” dedi.

MİLYONLARCA DOZ AŞININ ÜRETİMİ ERTELENEBİLİR

Aşıları, dünya çapında dağıtmak için milyarlarca flakon ve şırınga gerektiği göz önüne alındığında ise pandemi sırasında cam eksikliği özellikle endişe veriyor. Medikal cam endüstrisi 2020’de talebi henüz karşılamaya başladı, ancak salgın ve ardından gelen aşı üretimi süreci hızla geriye götürdü.

İtalyan flakon üreticisi Stevanato Group, Pharma Manufacturing’e verdiği demeçte, flakonlara yönelik küresel talebin önümüzdeki iki yıl içinde 2 milyar kadar artacağını söyledi.

FLAKONLARIN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU SADECE 3 ŞİRKET TARAFINDAN ÜRETİLİYOR

Aşı uzmanı James Robinson, aşı 10 dozluk flakonlara yüklense bile pandemi için hala yüz milyonlarca flakonun gerekli olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu