DünyaManşet

İtalya’nın yarısından fazlası karantinaya girdi


İtalya‘da yaklaşık 42 milyon kişinin karantina altına alınacağı 2 haftalık süreç bugün başladı

Kırmızı bölgelerde uzaktan eğitim

Okullarda kırmızı bölgelerde uzaktan eğitime geçilirken, turuncu bölgelerde yüzde 50 ila 75 arasında yüz yüze eğitime devam edilecek

İtalyan hükümeti, artan koronavirüs vakaları nedeniyle aldığı yeni tedbirler çerçevesinde 10 bölgede zorunlu haller dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulama kararı aldı.

6 Nisan’a kadar geçerli

Lombardiya, Lazio, Veneto, Puglia, Campania, Marche, Emilia-Romagna, Piemonte, Friuli Venezia Giulia, Molise bölgeleri ve Trento kentinde kırmızı bölge uygulaması 6 Nisan’a kadar geçerli olacak.

6 Nisan’a kadar sürecek kısıtlamalar dahilinde restoranlar sadece paket servisi yapabilecek.

2-5 Nisan tarihleri arasında kutlanacak Paskalya Bayramı‘nda ise tüm ülkede kırmızı bölge kısıtlamaları geçerli olacak.

“Artık dayanacak gücümüz kalmadı”

Milano’nun en turistik bölgesi olan Duomo Meydanı‘nda bir mobil dondurma dükkanı işleten Alessia, karantina kararına tepki gösterdi. Bir yıldır işlerinin oldukça kötü gittiğini belirten işletmeci, “Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Bir an evvel normale dönmek istiyoruz” dedi.

David adlı İtalyan vatandaşı ise, herkesin hemfikir olmamasına rağmen artan vaka sayıları nedeniyle kararın kaçınılmaz olduğunu savundu.

İtalya’da yoğun bakım ünitelerinde kritik oran olarak kabul edilen yüzde 30 doluluk oranı geçtiğimiz hafta aşılmıştı.

Yoğun bakımda tedavi gören Kovid-19 hasta sayısı pazar günü 3 bini aşmıştı. İtalya Sağlık Yüksek Kurulu, cuma günü yapılan haftalık salgın değerlendirmesinde bulaşma endeksi Rt değerinin ülke çapında son bir hafta içinde 1.06’dan 1.16’ya yükseldiği açıklamıştı.

Başa dön tuşu