DünyaYaşam

NATO, 72 yaşında

NATO’nun kuruluşunun 72. yıl dönümü nedeniyle müttefik ülkeler kutlama mesajları yayımlayarak birlik vurgusu yaptı

“Birlikte daha güçlüyüz”

NATO üyesi ülkelerin yetkilileri ve misyonlarının kutlama mesajlarında NATO’nun “Birlikte daha güçlüyüz” sloganı kullanıldı. NATO ülkeleri, ittifaka yaptıkları katkıları aktardı ve mevcut sınamalara karşı birlikte durulacağına vurgu yaptı.

“Değerlerimizin savunmasında birlik ve kararlılık içinde duruyoruz”

NATO’nun yıl dönümü dolayısıyla paylaşılan görüntülü mesajda da geçen yıllarda dünyayla beraber NATO’nun da değiştiği belirtilerek, “Değerlerimizin savunmasında birlik ve kararlılık içinde duruyoruz. Yeni sınamalara karşı kendimizi yeniliyoruz. Bizler müttefikiz, bizler NATO’yuz.” mesajı verildi.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Batı Avrupa’nın güvenliğinin yeniden yapılandırılması amacıyla Kuzey Atlantik Örgütü Antlaşması ile 1949’da siyasi ve askeri bir birlik olarak kurulan NATO, 72 yılda 12 üyeden 30 üyeli bir ittifak haline dönüştü.

NATO, bir ortak değerler topluluğu olarak tanımlanıyor

Asli görevi “üye ülkelerin özgürlük ve güvenliklerini siyasi ve askeri yöntemlerle korumak” şeklinde belirlenen NATO, bir ortak değerler topluluğu olarak tanımlanıyor. Müttefikler, demokrasi, bireysel özgürlük, hukukun üstünlüğü ve uyuşmazlıkların barışçı yollardan çözümü gibi ortak değerlere ve bu değerlerin Avrupa-Atlantik bölgesinde muhafazasına bağlı bulunuyor.

NATO, aynı zamanda üyelerinin ortak ilgi alanına giren güvenlik konularında istişarelerde bulundukları ve ortak hareket ettikleri bir transatlantik forum işlevi görüyor.

 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu