DünyaEkonomiManşet

Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in ağabeyi: Bizi de vurup gitti

2 milyar Dolarla yurt dışına kaçan ve 100 binlerce kişiyi dolandıran, Thodex‘in kurucusu Faruk Fatih Özer‘in ağabeyi Güven Özer, “Kardeşim çok iyi bir insandı. Bizi de vurup gitti” dedi

Özer: Gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayacağım

Türkiye, son dönemlerde kripto paralara olan talepteki artışla, dünyada en çok kripto para yatırım yapan üçüncü ülke konumuna yükseldi.

Ancak dün (22 Nisan 2021), kripto para alım satımı yapılan Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 2 milyar dolarla yurtdışına kaçtığı belirlendi.

Akşam üzeri ise Özer’den açıklama geldi. Özer, “Birkaç gün içerisinde Türkiye’ye dönüş yaparak adli makamlar ile işbirliği içerisinde gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayacağım” dedi.

“Kardeşimin böyle bir şey yapacağını zannetmiyorum”

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Faruk Fatih Özer’in ağabeyi Güven Özer, kardeşinin çok iyi bir insan olduğunu, yıllardır kripto para işleriyle uğraştığını belirterek “Yıllardır da kripto para işleriyle uğraşıyor. Bizi de vurup gitti. Nasıl böyle bir şey yaptı, anlayamadım. Ben de şirkete gelip giderdim. Hakkımda bir soruşturma var mı bilmiyorum. Kardeşimin böyle bir şey yapacağını zannetmiyorum. Çok akıllı ve dürüst bir çocuk. Arkasında başka şeyler olabilir. Ben de gelişmeleri televizyonlarda takip ediyorum. Kardeşim yurtdışına gitmiş. Ona bir iki gündür ulaşamıyorum. Ne olduğunu anlamadım” dedi.

Ne olmuştu?

Özer ilk yerli kripto para borsasını Koineks Teknoloji Anonim Şirketi ismiyle 2017’de kurdu. İlk zamanlarda ofiste 40 kişilik bir ekip çalışıyordu.

Ancak kripto para alım satımı sırasında yaşanan aksaklıklar nedeniyle şirketin ismi piyasada kötü anılmaya başlandı.

Faruk Fatih Özer’in ikinci şirketi 2019’da kurduğu Thodex oldu. Yönetim yeri yine aynıydı, sadece tabelası değişmişti. Şirketin tanıtımı bedava kripto para vaadi ve Porsche marka otomobil çekilişi ile duyuruldu.

Türkiye’de kripto para borsalarıyla ilgili geçtiğimiz haftalarda yapılan yeni düzenlemenin ardından Faruk Fatih Özer’in sahibi olduğu Thodex uygulamasında aksaklıklar meydana geldi.

İşlemler sırasında para transferlerinde yaşanan gecikmeler, coin aktarmalarının başarısız olması kullanıcıların tepkisini çekti.

Geçen cuma günü ise uygulamada hiçbir işlem yapılmamaya başladı. Firma yaptığı açıklamada, “Borsamızda Dogecoin yatırma ve çekme işlemleri bir süreliğine bakıma alınmıştır.

Bakımın tamamlanmasının ardından kullanıcılarımız işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilecektir.

Bakım sürecindeyken transfer anında sorun yaşanması durumunda ise coin’ler kullanıcılarımızın hesaplarına geri yatırılmaktadır” dedi.

Sistemdeki sorunun çözülememesi üzerine şirketten yapılan bir diğer açıklamada ise yeni ortaklık arayışında oldukları ve görüşmeler yapıldığı belirtildi.

Firmayla ilgili tartışmalar yaşanırken, Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer sosyal medya hesaplarını ve internet sitesini kapattı. Özer’in 20 Nisan günü İstanbul Havalimanı’ndan Arnavutluk’a kaçtığı iddia edildi.

Buna göre pasaport kontrolünden saat 17:57’de geçen Faruk Fatih Özer, saat 19:50’deki uçakla Arnavutluk’un başkenti Tiran’a uçtu.Başa dön tuşu