DünyaKORONAVİRÜSManşetSağlık

Hindistan’da ‘bölünme ve bağımsızlık’ sonrası en kötü insani trajedi

Hindistan’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının resmi rakamdan 10 kat daha fazla olabileceği açıklandı

Hayatını kaybedenlerin sayısının eksik sayıldı

Uzmanlar, salgında milyonlarca kişinin ölmesini, ülkede 1947 yılında tanık olunan “bölünme ve bağımsızlık” sonrası en kötü insani trajedi olarak tanımladı. Hint ekonomist Arvind Subramanian, Harvard Üniversitesi ve merkezi Washington DC’de bulunan bir düşünce kuruluşundan iki görevli tarafından yapılan araştırmada, Covid-19’a bağlı can kayıpları ele alındı.

Araştırmada, ülkede vakaların yüksek olduğu dönemde dolu olan hastanelerde, sağlık hizmetlerinin ertelendiği veya sekteye uğradığında Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının eksik sayılmış olabileceği sonucuna ulaşıldı.

‘Bölünme ve bağımsızlık’ sonrası en kötü insani trajedi

Hindistan Sağlık Bakanlığı verilerine göre 414 binden fazla olan ölü sayısına atıfta bulunulan araştırmada, Ocak 2020 ila Temmuz 2021 tarihlerinde hayatını kaybedenlerin sayısının 3 milyon ila 4,7 milyon olabileceğine dikkat çekildi. Araştırmada, kesin bir rakam belirtmenin zor olduğu ancak salgında ölenlerin sayısının resmi rakamdan çok daha fazla olabileceği belirtildi.

Araştırmada, salgında milyonlarca kişinin ölmesinin, muhtemelen ülkede 1947 yılında tanık olunan ‘bölünme ve bağımsızlık’ sonrası en kötü insani trajedisi olduğu kaydedildi.

Covid-19 Hindistan’da milyonlarca can aldı

Ölüm ve doğum rakamlarının tutulduğu nüfus idaresi sistemi kayıtları, kan testleri ve yaklaşık 900 bin kişiyle yılda birkaç kez yapılan ekonomi anketi gibi metotlar kullanılarak yapılan araştırmada, bu metotlarla ülke genelinde tüm nedenlerle ölenlerin sayısına ulaşıldı

Araştırmada ulaşılan bu sayı, önceki yıllardaki ölüm oranıyla kıyaslanarak Covid-19’un Hindistan’da milyonlarca can almış olabileceği sonucuna varıldı.

(NTV)Başa dön tuşu