DünyaManşet

Soylu: Saldırılar birliğimizi ve beraberliğimizi çok daha artıracaktırTC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Konya‘da 7 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırının Kürt-Türk meselesiyle ilgili olmadığını savundu

Soylu: Arkadaşlarımızın çok kısa bir süre içinde yakalayabileceğini düşünüyoruz

TC İçişleri Bakanı Soylu, Konya’da ırkçı saldırı sonucu bir Kürt ailesinden  7 kişinin öldürülmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Olayla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Soylu, “Yaklaşık 11 yıllık bir husumet. Arkadaşlarımızın çok kısa bir süre içinde yakalayabileceğini düşünüyoruz. Tüm ekiplerimiz bu konuda seferber olmuş durumdadır. İnanıyorum çok kısa süreç içinde yakalanacak, adalete teslim edilecek cezasını alacaktır” dedi.

“Konya’daki bu katliam, bu alçak tertip de istismar edilmeye çalışılmaktadır”

“Bu ülkenin birliğinin ortadan kalkmasına yönelik her saldırı, bilinmelidir ki bizim birliğimizi ve beraberliğimizi çok daha artıracaktır” diyen Soylu, “Konya’daki bu katliam, bu alçak tertiple istismar edilmeye çalışılmaktadır. Bunun Türk-Kürt meselesiyle ilgilli herhangi bir tarafı söz konusu değildir. Bunu, bu meseleye çekmek, bu saldırı kadar tehlikelidir” dedi.

Soylu, bu konularda istismarı sağlamaya çalışan insanların kötü niyetlerinin ortada olduğunu öne sürerek, şöyle konuştu:

Mesele 2010’da iki ailenin karşılıklı birbirleriyle, yine 2010’da bugünkü eylemi gerçekleştirenin yine bir silah çekme hadisesi söz konusu. Bu yıl 2021 ve yine devam ediyor. 11 yıldır maalesef devam eden bir şey. Ama ne kadar bir cinnet hali, ne kadar sapkın bir anlayış ve ne kadar insanlık dışı bir davranış ki 11 yıldır bu husumet hala devam ediyor. Orada kadınlar var, kadınlara silah çekilmiş ve insanlar var, insanlara silah çekilmiş, anlaşılan insanlıktan çıkmış bir davranış şekli

“Saldırılar birliğimizi ve beraberliğimizi çok daha artıracaktır”

Bundan 4-5 ay önce de yine böyle bir tartışma söz konusu olduğunu, bunların hem güvenlik güçlerine hem de adalete intikal ettiğini aktaran Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

“Şunu ifade etmek istiyorum, bu ülkenin birliğinin ortadan kalkmasına yönelik her saldırı, bilinmelidir ki bizim birliğimizi ve beraberliğimizi çok daha artıracaktır. Buna etnik köken üzerinden yapılan değerlendirmelerin tamamı da istismara, provokasyona ve bu ülkenin birliğine yönelik bir anlayışın kendisidir. İnşallah en yakın zamanda katilin adalete teslim olduğu haberini verebilme fırsatı olur düşüncesindeyim”

Başa dön tuşu