DünyaManşet

Miçotakis: Zafiyetlerden dolayı halkımızdan özür diliyorumYunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, yangın söndürme faaliyetlerinin ele alındığı toplantılardan sonra yaptığı halka sesleniş konuşmasında, “söndürme çabalarında gösterilmiş olası zafiyetlerden dolayı halkımızdan özür diliyorum” ifadesini kullandı

Miçotakis: Yangınlar tamamen söndürülene kadar dişimizi sıkacağız

Özellikle Evia Adası’ndaki yangınların söndürülmesinde çekilen sıkıntılara değinen Miçotakis,  “Yangınların tamamen söndürülmesine kadar dişimizi sıkacağız” şeklinde konuştu.

Miçotakis, en çok zarar gören Evia Adası ve Attika’da (Atina bölgesi) yanan ormanlık alanlarının yeniden canlandırılması ve ağaçlandırılması için 500 milyon euro ayrıldığını, gerekirse AB bütçesinden daha fazla mali yardım isteneceğini belirtti.

Yangında en fazla hasarı Evia Adası gördü

Bu arada Yunan yayın organları Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve Türkiye’nin Yunanistan’a iki uçak göndermeye hazırlandığını belirtti.

Yunanistan’da orman yangınları 7 günü tamamlarken, zarar gören ormanlık alanların 650 bin dönümden fazla olacağı belirtiliyor. Yangınların ormanlık alanlara en çok zarar verdiği yer ise Evia (Eğriboz) Adası.

(BBC)

Başa dön tuşu