DünyaKORONAVİRÜSSağlıkSürmanşet

Danimarka ve İzlanda yetkililerinden ilginç ‘bağışıklık’ çıkışı

Danimarka ve İzlanda‘dan yetkililer, aşı yoluyla Covid-19‘a karşı sürü bağışıklığının gerçekleşebileceğine, diğerlerine kıyasla daha bulaşıcı olan Delta varyantı yüzünden artık inanmadıklarını söyledi

Delta varyantının yayılması, bu tahminleri boşa çıkardı

Sürü bağışıklığı, nüfusun çoğunluğunun bir hastalığa bağışık hale gelmesi, bu durumun da virüsün yayılmasını yavaşlatıp henüz tedavi görmeyen kişileri de koruması anlamına geliyor.

Delta gibi daha bulaşıcı varyantların çıkmasından önce sürü bağışıklığının, nüfusun yüzde 60 ila yüzde 70’inin aşılanmasıyla sağlanabileceği düşünülüyordu.

Ancak aşılı insanları da enfekte eden Delta varyantının yayılması, bu tahminleri boşa çıkardı.

“Sürü bağışıklığını başarmak gerçekçi değil”

“Sürü bağışıklığını başarmak gerçekçi değil” diyen Danimarka’da bulaşıcı hastalıklarla ilgilenen Devlet Serum Enstitüsü‘nden Tyra Grove Krause, sözlerini şöyle sürdürdü:

Eğer aşılar, şu anda bulunan varyantlara karşı yüzde 100 etkili olsaydı ve 12 yaşla üzeri kişiler yüzde 100 aşılansaydı, o zaman Delta varyantına karşı gerçek bir sürü bağışıklığı elde etmekten bahsedebilirdik. Ama ne yazık ki gerçek bu değil. Bunu yapamıyoruz.

İzlanda’nın baş epidemiyoloğu Thórólfur Gudnason da aşılamanın, uzmanların sürü bağışıklığına dair umduğu noktaya götürmediğini söyledi.

Danimarka’da 2 bin 552 kişi Covid-19 yüzünden yaşamını yitirdi

Gudnason’ın sürü bağışıklığı gerçekleştirmek için bir diğer önerisi, coronavirüsün yayılmasına izin vermek. Uzman, bunu yaparken hassas grupları koruyarak ciddi hastalıkların önlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yaklaşık 343 bin nüfusa sahip İzlanda’da şimdiye kadar 8 bin 793 Covid-19 vakası görülürken, 30 kişi virüsten hayatını kaybetti.

Danimarka’da ise 2 bin 552 kişi, Covid-19 yüzünden yaşamını yitirdi. 5,8 milyonluk ülkede toplam vaka sayısı 324 bin.

Independent Türkçe, Sputnik International, Worldometers, Rio Times
Derleyen: Uğurcan YıldızBaşa dön tuşu