DünyaManşet

Merkel: Ben de bir feministim

16 yıllık görev dönemi yakında sona erecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu kez güncel siyasetten çok kişisel hayatına ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Merkel kişisel hayatına ilişkin kendisiyle yapılan bir söyleşide “Ben de bir feministim. Hepimiz feminist olmalıyız” dedi.

We Should All Be Feminists – Angela Merkel -Feminizm sözlerine düzeltme

Düsseldorf’ta bir tiyatro sahnesinde yapılan söyleşide Nijeryalı yazar Chimamda Ngozi Adichie, yayıncı Miriam Meckel ve gazeteci Lea Steinacker ,Merkel’e çeşitli sorular yöneltti.

2017 yılında Berlin’de düzenlenen Women20 Zirvesi‘nde Merkel’e kendisini feminist olarak tanımlayıp tanımlamadığı sorulmuştu.

Merkel bu soruya “Evet” demekte tereddüt etmiş “Siz beni böyle tanımlamak isterseniz bu benim için sorun olmaz ama ben kendimi süsleyip püslemek istemem” yanıtını vermişti.

Açık oturum sırasında sahnede olan diğer kadınlar Donald Trump’ın kızı Ivanka ve Hollanda Kraliçesi Maxima ise kendilerini feminist olarak tanımlamakta tereddüt etmemişti.

DW Türkçe’nin haberine göre Merkel’e bu pozisyonunda bir değişiklik olup olmadığı soruldu. Merkel, Maxima’nın açık oturumda konunun kadınların ve erkeklerin toplumsal hayatta eşit bir biçimde yer alması olduğunu söylediğini hatırlattı.

Tereddüt etme nedenini açıkladı

Merkel “Bu anlamda bugün ben de olumlayarak diyebilirim ki, o zaman ben de bir feministim” dedi ve devam etti: “O zaman bunu sahnede biraz çekingen bir biçimde ortaya koymuştum. Bugün ise bunun üzerine daha iyi düşünmüş durumdayım. Bu bakımdan şunu söyleyebilirim: Evet hepimiz feminist olmalıyız.” Merkel’in bu cümleleri salondan büyük

Başa dön tuşu