DünyaSürmanşetYaşam

Taliban’dan kadınlara ‘müjde’: Örtünerek üniversiteye gidebilirsiniz

Radikal İslamcı örgüt Taliban, Afganistan’da kadınların örtünmeleri şartıyla üniversitelere gitmeye devam edebileceğini açıkladı

Sınıflarda kadın ve erkekler ayrı ayrı ders görecek

Afganistan’dan yeni hükümetin kurulmasının ardından, 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde Cumhurbaşkanlığı sarayına Taliban bayrağı çekildi. Bu durum, yeni rejimin resmen yürürlüğe girmesi olarak yorumlandı.

Radikal İslamcı hükümetin Yüksek Eğitim Bakanı Abdulbaki Hakkani de bugün bir basın toplantısı düzenleyerek yeni uygulamaları duyurdu.

Hakkani, zamanı 20 yıl geriye götürmek istemediklerini savunsa da sözleri tam tersini işaret etti ve kadınları örtünmesinin zorunluğu olduğunu açıkladı. Açıklamaya göre kadınlar üniversiteye gidebilecek ancak bunun için ‘İslami usuller’ uyarınca giyinmeleri gerekiyor. ‘Örtünmenin’ tam olarak neyi kapsadığı ise henüz belirsiz.

1996 ile 2001 yılları arasındaki Taliban iktidarında, kadınların okula gitmesi ve çalışması tamamen yasaktı.

Spor yapmak yasak

Taliban kadınlarla ilgili politikalarında değiştiğini savunsa da Afganistan’da geçtiğimiz günlerde kadınların spor yapması yasaklandı. Ayrıca eşit haklar için gösteri düzenleyen kadınlara Taliban mensuplarında saldırıda bulunuldu.

İlk iktidarında müzik ve sanatın tamamen yasak olmasına rağmen şu ana kadar Afganistan’daki televizyonlar faaliyet göstermeye ve haber kanallarında kadın sunuculara yer verilmeye devam edildi.

Öte yandan yeni açıklanan hükümet tamamen erkeklerden oluşuyor. Afgan gazeteciler Taliban polisi tarafından dövülürken kadınların düzenlediği gösteriler güç kullanılarak dağıtıldı.

Afganistan’da ilk ve orta dereceli okullarda Taliban öncesinde de kızlar ve erkekler ayrı ayrı eğitim görülüyordu. Liselerde kızların dizlerine kadar inen tunik giymesi ve beyaz başörtüsü takması zorunluydu. Kot pantolon, makyaj ve takı kullanmak yasaktı.

Başa dön tuşu