DünyaSürmanşetTeknoloji&Bilim

Çin hükümeti gençler üzerindeki otoritesini gittikçe sıkılaştırıyorGeçtiğimiz günlerde çıkartmış olduğu yasaklar ile artan çevrim içi oyun bağımlılığının önüne geçmeyi hedefleyen Çin hükümeti, çıkarttığı kararname ile 18 yaşın altındaki çocukların online oyunlara girmesini engelledi

Sadece 1 saat oyun oynayabilecekler

Resmi tatillerin yanı sıra haftanın yalnızca Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri, birer saat olmak koşuluyla oyun oynama hakkı tanınacağını açıklandı. Bu yasaklara şimdi bir yenisi daha eklendi. Ancak bu sefer 18 değil, 16 yaşından küçüklere kısıtlamalar getirildi.

16 yaşından küçüklere getirilen yasak, sosyal medyayla olan bağı da koparıyor

Çin, 16 yaşından küçük vatandaşlarının artık yayıncılık yapamayacağını hatta sosyal medya platformlarında canlı yayınlara katılmasının dahi yasaklandığını duyurdu.

Getirilen yeni yasaklarla birlikte, daha önce oyun oynaması kısıtlanan gençlerin sosyal medya ile bağları da kısmen kopartılıyor.

South China Morning Post’un haberine göre, Çin eyalet konseyi çocukların gelişimi için 10 yıllık bir plan hazırlıyor. Bu planlamanın ilk adımı olan bir dizi yeni ulusal yönerge hali hazırda yayınlanmış durumda.

Bu yönergeler, canlı yayın hizmetleri başta olmak üzere, çocukların çevrimiçi platformlarda geçirdiği vakti ve harcadıkları parayı sınırlandırmayı hedefliyor.

Canlı yayın platformları da bu yönergelerden sonra 16 yaşından küçüklere üyelikleri yasakladığını duyurdu.

 

Başa dön tuşu