DünyaKORONAVİRÜSSağlıkSürmanşet

İngiltere’de, kısıtlamalar nedeniyle gribe karşı toplum bağışıklığı zayıfladıİngiltere Kamu Sağlığı Direktör Yardımcısı Prof. Jonathan Van-Tam, geçen yılki kısıtlamalar yüzünden grip olan kişi sayısının çok olmadığını, bu sebeple de toplumlarda her zamanki kadar doğal bağışıklık olmadığını söyledi

Van-Tam: Mevsimsel gribe karşı toplumsal bağışıklık zayıfladı

İngiltere’deki Tıp Bilimleri Akademisi, gribe karşı bağışıklığın zayıfladığını ve bunun, bu yıl 15 bin ila 60 bin kişinin gripten ölmesine neden olabileceğini söyledi. Normalde gripten ölen kişi sayısı yılda 11 bin civarındaydı. Çözüm olarak ise geniş kapsamlı bir aşılama programının yardımcı olabileceği vurgulanıyor.

“Kısıtlamalar nedeniyle bu yıl doğal bağışıklık yok”

İngiltere Kamu Sağlığı Direktör Yardımcısı Prof. Jonathan Van-Tam, geçen yılki kısıtlamalar yüzünden grip olan kişi sayısının çok olmadığını, bu sebeple de toplumda her zamanki kadar doğal bağışıklık olmadığını söyledi.

Webtekno’nun haberine göre, yetkililer, bu yıl beklenen grip ölümlerinin, 1968 yılında Birleşik Krallık’ı etkisi altına alan Hong Kong gribinden bu yana en yüksek seviyede olabileceğinden tedirgin. Bu risklere karşı Van-Tam, beklenen yüksek sayıda ölümün gerçekleşmemesi ve daha az kişinin gribe yakalanması için tüm halkın en kısa sürede aşı olmasının gerektiğini söyledi.

Grip aşısı olunması şart

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) hasta kontrol ve koruma merkezleri de Birleşik Krallık’takine benzer bir aşı çağrısında bulundu.

Burada ise yetkililer, hem COVID-19 hem de grip salgınının bir arada yaşanacağını belirterek tüm halkın grip aşısı olmasının gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu