DünyaSürmanşetTeknoloji&Bilim

Webb önümüzdeki 10 yılın önde gelen gözlemevi olacak

Uzaya fırlatılan teleskop James Webb, dünyanın en gelişmiş ve en büyük uzay teleskobu olma özelliğini taşıyor

Webb önümüzdeki 10 yılın önde gelen gözlemevi olacak

Webb, Dünya’dan yaklaşık 1 milyon mil (1.6 milyon kilometre) uzaklıktaki yörüngeye yaklaşık 1 ay sonra yerleşecek ve 2022’de ilk veri ve görüntüleri toplamaya başlayacak.

Tarihi anlar: James Webb Teleskobu uzaya fırlatıldı - Dünya Haberleri

Webb Telekosbu’nun, güneş sistemiyle ilgili soruları yanıtlaması, öte gezegenleri ve evreni hiç olmadığı kadar derinlemesine incelemesi beklenirken Dünya dışında devam eden yaşam arayışındaki ipuçlarını da ortaya çıkarması planlanıyor.

Evet, James Webb Uzay Teleskobu 2021'de Gerçekten Fırlatılmalı

James Webb’in önümüzdeki 10 yılın önde gelen gözlemevi olacağı ifade ediliyor.

Fırlatılma anı NASA tarafından canlı olarak yayınlandı

Teleskobun, 6.5 metre uzayabilen bir ayna ile donatıldığını belirten NASA, bu sayede teleskobun çok fazla ışık toplayacağını ve daha fazla ayrıntının gözlemleneceğini söyledi.

James Webb Space Telescope lifts off on historic mission - BBC News

NASA ekipleri, teleskoptaki aynanın büyüklüğünden dolayı rokete sığmayacağını fark ederek Telekobu origami tarzında katlanarak 5 metrelik bir alana sığabilen bir dizi hareketli parça olarak tasarladı.
Teleskobun fırlatılma anı NASA tarafından canlı olarak yayınlandı.

2004 yılında inşa edilmeye başlanmıştı

Webb Teleskobu, 1990 yılında fırlatılan Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alması amacıyla ilk olarak 1989’da planlandı ve ilk olarak 2004 yılında inşa edilmeye başlandı.

James Webb Space Telescope: news and updates from NASA's mission - The Verge

Teleskobun inşa edilmesi için 14 farklı ülkeden binlerce uzman toplamda 40 milyon saat harcadı. Son olarak 18 Aralık’ta fırlatma tarihi açıklanan Webb Teleskobu, ortaya çıkan bir aksaklık nedeniyle 22 Aralık’a ertelenmişti.

Yaşanan aksaklıkta tespitlerde bulunan ekipler gözlemevinin hasar görmediğini açıklayarak 3 Aralık’ta yakıt ikmali yapıldığını bildirmişti.Başa dön tuşu