DünyaManşet

18 yaşındaki saldırgan, saldırısı öncesi büyükannesini de öldürmüş

ABD‘nin Texas eyaletinde bir ilkokulda düzenlenen silahlı saldırıda 19’u çocuk 21 kişi hayatını kaybetti, Texas Valisi Greg Abbott 18 yaşındaki saldırganın, yerli halktan Salvador Ramos isimli bir genç olduğunu ve kendisine müdahale eden polis tarafından vurulduğunu söyledi

18 yaşındaki saldırgan, saldırısı öncesi büyükannesini de öldürmüş

CBS News‘a konuşan güvenlik güçleri, saldırganın okul saldırısı öncesinde büyükannesini de öldürdüğünden şüpheleniyor. Saldırganın bir tabanca ve bir AR-15 tüfek kullandığı kaydediliyor.

ABD'de ilkokula yönelik silahlı saldırıda en az 15 kişi hayatını kaybetti

İki polisin de çatışmada yaralandığı ancak durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Biden: Bu acıyı eyleme çevirmenin zamanı geldi

Uvalde kentindeki Robb İlkokulu‘nda düzenlenen saldırı sonrası açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, “Tanrı aşkına ne zaman silah lobisine karşı duracağız?” dedi.

18 yaşındaki bir çocuğun mağazadan silah satın alabilmesi fikrinin yanlış olduğunu dile getiren Biden, “Bu tip kitlesel silahlı saldırılar dünyanın başka yerinde nadiren gerçekleşir” dedi.

ABD'de kanlı saldırı! 21 ölü... - DÜNYA - Yeni Dönem Gazetesi

“Bu acıyı eyleme çevirmenin zamanı geldi” diye konuşan ve silah satın almayla ilgili yasalarda düzenleme yapma çağrısında bulundu.

Biden, Beyaz Saray’da ve ABD’deki federal binalarda bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi.

Murphy: Bu saldırı sadece bu ülkede yaşanır

Police outside the school

Demokrat Parti’den Connecticut Senatörü Chris Murphy, tüm senatörlere silah kontrol yasasını Kongre’den geçirmeleri çağrısında bulundu.

“Bu çocuklar şanssız değildi. Bu saldırı sadece bu ülkede yaşanır” diyen Murphy, başka hiçbir ülkede küçük çocukların o gün vurulabileceklerini düşünerek okula gitmeyeceğini söyledi.

ABD'nin Texas eyaletinde ilkokula silahlı saldırı! 21 ölü

Eğitim sektörü dergisi EdWeek’e göre geçtiğimiz yıl ABD’deki okullarda 26 silahlı saldırı gerçekleşti.

Nisan ayında yapılan bir araştırma, 2020 yılında Amerikalı çocukların ve gençlerin başlıca ölüm nedeninin silahla vurulma olduğunu ortaya koymuştu.

ABD’de sivillerin elindeki silah sayısı 390 milyondan fazla.

Kaynak: BBCTürkçe

Başa dön tuşu