DünyaManşet

İran basını Rüşdi’ye saldıran kişiden övgüyle bahsetti: Tebrik ediyoruz

İran‘ın merhum dini lideri Ruhullah Humeyni tarafından hakkında ölüm fetvası bulunan Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi’ye yönelik saldırı İran basınında ilginç başlıklarla yer aldı

İran basını Rüşdi’ye saldıran kişiden övgü ile bahsetti

Rüşdi’nin New York’taki bir etkinlik sırasında uğradığı bıçaklı saldırı, İran basınında da geniş yer aldı.

İran basını Salman Rüşdi’ye saldıran kişi hakkında övgü ile bahsederek, haberi “Mürted yazar Salman Rüşti’ye bıçaklı saldırı” manşetleriyle duyurdu.

“Tebrik ediyoruz”

Doğrudan İran dini lideri tarafından genel yayın yönetmeninin atandığı Keyhan gazetesi saldırıyı, “New York’ta mürted ve şeytani yazar Salman Rüşdi’ye saldıran kişiyi binlerce kez tebrik ediyoruz” manşetiyle verdi.

Saldırıya ilişkin haberde, “Allah’ın düşmanının boynunu kıran adamın eli öpülmeli” ifadesi yer aldı. İran devlet televizyonu ise Salman Rüşdi’ye yönelik bıçaklı saldırıyı “İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Humeyni’nin ölüm fetvası yerine getirildi” şeklinde duyurdu.

“Tesadüf olabilir mi?

İran ile 5+1 ülkeleri arasında Viyana’da devam eden nükleer müzakerelerde İran heyeti içerisinde yer alan Muhammed Merendi ise sosyal medya hesabından saldırıya ilişkin yaptığı paylaşımında, “Ben İslam’a ve Müslümanlara hakaret eden ve küçük gören bir yazar için gözyaşı dökecek değilim. Ancak olası bir nükleer anlaşmaya geri dönüş sürecinde ABD’nin İran’ı hedef alan Bolton’a suikast iddiaları ve ardından gelen bu saldırı tesadüf olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sözcü

Başa dön tuşu