DünyaSürmanşet

Rusya’dan BM’ye Zaporijya Nükleer Santrali ile ilgili “provokasyon” mektubu

Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi‘ne Ukrayna‘nın Zaporijya Nükleer Santrali‘ne yönelik provokasyon planları olduğuna dair bir mektup sundu

Rusya: Ukrayna santrale yönelik provokasyon planlıyor

Rus resmi TASS Haber Ajansı‘nın bir diplomatik kaynağa dayandırdığı haberine göre, mektupta Rusya’nın daha önce de iddia ettiği gibi Ukrayna’nın santrale yönelik bir provokasyon planladığı vurgulandı.

Mart ayından bu yana Rusların kontrolünde olan fakat Ukraynalı teknisyenler tarafından işletilen nükleer santral etrafında yaşanan çatışmalarla ilgili hem Ukrayna hem de Rusya birbirlerini suçluyor.

Kiev, Moskova‘yı santrali yüzlerce asker için üs haline getirmek ve cephane depolamakla suçluyor. Geçtiğimiz hafta sonu televizyondan halka seslenen Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy Rusya’nın nükleer santrale yönelik saldırılarla “şantaj” yaptığı iddialarını yineledi ve “alaycı bir şekilde” halkın gözünü korkuttuğunu söyledi.

Moskova yanlısı yetkililer ise Zaporijya‘ya yönelik bombardımandan Ukrayna güçlerini sorumlu tutuyor.

Rusya’nın göreve getirdiği bölge yetkilisi Vladimir Rogov “Energodar ve Zaporijya Nükleer Enerji Santrali yeniden Zelenskiy militanları tarafından ateş altında” açıklamasını yapmıştı. Füzelerin Dinyeper Nehri kıyısına ve tesise düştüğünü belirten Rogov bombardımanın ölüm ya da yaralanmaya yol açtığına dair bilgi paylaşmamıştı.

Yoğun bombardımanın santralde ne derece hasar yarattığını denetleme arayışındaki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) çatışmaların durmaması halinde nükleer bir felaket yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Nükleer uzmanlar çatışmaları nedeniyle kullanılmış yakıt havuzu ya da reaktörlerin vurulmasından endişe ediyor.

Kaynak: TASS HA/ Euronews

Başa dön tuşu