DünyaManşet

Mersin’de yangın büyüyor: Akkuyu Nükleer Santrali’ne 2,11 kilometre mesafede

Mersin‘de Akkuyu Nükleer Santrali‘nin de inşaatının bulunduğu Büyükeceli Mahallesi‘nde dün sabah saatlerinde çıkan yangın Silifke‘ye sıçradı

Yangın Akkuyu Nükleer Santral’e 2,11 kilometre mesafede

Yaklaşık bin kişi evlerinden tahliye edilirken, Antalya-Mersin Karayolu ulaşıma kapatıldı. Gece boyunca alevler Akkuyu NGS inşaatına bir kilometre daha yaklaştı.

Mersin’de yangın büyüyor: Akkuyu NGS’ye 2,11 kilometre mesafede

Vatandaşlar evlerinden tahliye ediliyor

Mersin’de Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘nin inşasının devam ettiği Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde dün sabah saatlerinde çıkan yangın henüz kontrol altına alınamadı.

Alevler gece saatlerinde Silifke ilçesine sıçradı. AFAD‘ın açıklamasına göre Gülnar ilçesinde 450, Silifke ilçesinde ise 370 vatandaş evlerinden tahliye edildi.

Yangın nedeniyle Mersin-Antalya D-400 Karayolu ulaşıma kapatıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Silifke-Aydıncık arası bazı yol ve tünellerin de tedbir amaçlı trafiğe kapatıldığını duyurdu.

NASA‘nın eşzamanlı yangın haritasına göre dün Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatına 3 kilometre mesafede başlayan yangın, 2,11 kilometre mesafeye kadar yaklaştı.

Haritada, yangıın karayollarını da sardığı görülebiliyor.

Bölgedeki ağaçların ve yeşil örtünün çoğunun yok edilmiş olmasına rağmen santralin çevresi büyük ölçüde ormanlık araziden oluşuyor. Daha önce de bölgede çok sayıda yangın çıkmıştı.

Ya Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatı bitmiş olsaydı?

Bu yangın, akıllara yeniden “Ya Akkuyu inşaatı bitmiş olsaydı?” sorusunu getirdi.

Santral aynı zamanda aktif bir fay hattının da üzerinde.

Gece boyunca gece görüşlü helikopterlerle havadan müdaheleye devam edilen yangında sabahın ilk ışıklarıyla yeniden söndürme uçakları da devreye sokuldu.

Çalışmalara kara ekiplerinin yanı sıra AFAD, UMKE, jandarma ve vatandaşlar da destek veriyor.

Orman Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, itfaiye ve komşu illerden destek ile toplamda 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz, 15 dozer ve 850 personel ile gerçekleştirilen müdahele sürüyor.

Yangına müdahele eden arazöz devrildi

Dün bir arazöz çalışmalar sırasında Delikaya Mahallesi‘nde şarampole devrildi.

Sürücü yara almadan kurtulurken, araçta sıkışan iki görevli olay yerine gelen ambulansla Silifke Devlet Hastanesi‘ne kaldırıldı.

 

Başa dön tuşu