DünyaKültür&SanatSürmanşet

Ünlü yönetmen Jean-Luc Godard 91 yaşında hayatını kaybetti

Ünlü Fransız film yönetmeni Jean-Luc Godard 91 yaşında hayatını kaybetti. Godard, sinemada çığır açan Fransız Yeni Dalga Akımı‘na öncülük etmişti

Filmleriyle sinemaya yeni bir enerji ve cesaret getirdi

BBC Türkçe’nin haberine göre; ünlü Fransız film yönetmeni Jean-Luc Godard; 91 yaşında hayatını kaybetti. Godard, Fransız Yeni Dalga Akımı‘na öncülük eden bir isimdi.

1960’ta Serseri Aşıklar filmiyle yönetmenliğe başlayan Godard, daha sonra büyük beğeni alan Le Mépris (Contempt), Bande à Part (Band of Outsiders), Alphaville gibi filmleri yönetti.

Filmleriyle sinemaya yeni bir enerji ve cesaret getiren Godard, Quentin Tarantino ve Martin Scorsese gibi yönetmenleri de etkiledi.

Godard kamera arkasına geçmeden önce sinema eleştirmeni olarak işe başladı.

Jean Seberg ve Jean-Pierre Belmondo‘nun başrolde oynadığı Serseri Aşıklar filminde oyuncuların rahat ve sıradan tavırları dikkat çekmiş, kamera da sürekli hareket haliyle sinemaya yeni bir hava katmıştı.

Oyuncular arasındaki diyaloglarda doğaçlamaya da yer verilmişti.

Godard bu filmi için şu değerlendirmeyi yapmıştı:

“Sinemanın daha önce yaptığı her şeyi alıp – kızlar, gangsterler, arabalar – patlatan ve eski tarza bir kalemde son veren bir filmdi.”

Jean-Luc Godard
Jean-Luc Godard

“Le Petit Soldat” devlet eliyle işkence görüntüleri sebebiyle uzun yıllar yasaklıydı

Godard’ın Le Petit Soldat (The Little Soldier) filmiyse, devlet eliyle işkence görüntüleri nedeniyle 1963’e dek yasaklı kaldı.

Bu filmde oynayan Anna Karina 1961’de Goddard ile evlendi ve Kadın Kadındır, Vivre Sa vie‘de (Hayatını Yaşamak) ve Bande à Part gibi birçok başarılı filminde rol aldı.

Reuters Haber Ajansı‘na konuşan Fransa eski Kültür Bakanı Jack Lang, Godard için: “O, sinemayı şiir ve felsefeyle doldurdu. Onun keskin ve eşsiz gözü, bize görülmez olanı gösterdi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: BBCBaşa dön tuşu