DünyaManşet

Sunak, bugün öğlene kadar başka bir aday çıkmazsa Başbakan olacak

İngiltere eski Başbakanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti’de liderlik yarışına katılmayacağını açıklamasıyla, 100’den fazla milletvekilinin desteğini alabilen Rishi Sunak dışında bir aday çıkmadı

Sunak, bugün öğlene kadar başka bir aday çıkmazsa Başbakan olacak

Boris Johnson Pazar akşamı yaptığı açıklamada, yarışa katılmak için yeterli desteğe sahip olduğunu ancak adaylığının doğru olmadığı sonucuna vardığını söyledi.

sunak

Johnson, Muhafazakar Parti’nin 357 milletvekilinden 102’sinin desteğini aldığını iddia etti. Ancak bugüne kadar Johnson’a kamuoyu önünde destek açıklayan milletvekillerinin sayısı 57’ydi.

Sunak doğrudan partinin lideri seçilebilir

BBC’nin edindiği bilgiye göre, Johnson’un kararı öncesi, Muhafazakar Parti’nin milletvekillerinden 153’ü eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’a, 25’i ise partinin Avam Kamarası Grup Başkanı ve eski Savunma Bakanı Penny Mordaunt’a desteğini açıklamıştı.

Muhafazakar Parti’deki liderlik yarışında bugün Rishi Sunak dışında hiçbir aday partinin en az 100 milletvekilinin desteğini alamazsa, Sunak doğrudan partinin lideri seçilecek ve İngiltere’nin yeni başbakanı olacak.

Mordaunt da en az 100 milletvekilinin desteğini alırsa ve başka aday çıkmazsa, Muhafazakar Parti’nin milletvekilleri Sunak ve Mordaunt arasında tercih yapacak.

Rishi Sunak’a yakın bir kaynak BBC politika muhabiri Nick Eardley’e “Yarışta hiçbir şeyi cepte görmüyoruz” dedi.

Adayların Pazartesi günü yerel saatle 14.00’e kadar 100 milletvekilinin desteğini alması gerek.

Boris Johnson

Artık yarışın favorisi Sunak

Boris Johnson’ın kararı çok büyük bir gelişme. Bu akşam Johnson’a destek verenlerle telefonda görüştüm. Jonhson’ın adaylığına ikna olmuş durumdalardı. Ancak onlar için beklenen olmadı.

Johnson da açıklamasında, aday olup Cuma gününe kadar Başbakan olabileceğini düşündüğünü söylüyor. Ancak parlamentoda partisinin milletvekilleri arasında birliği sağlamakta zorlanabileceğini de kabul ediyor.

Eski başbakan, 102 milletvekilinin kendisine destek verdiğini söyledi. Ancak bunu doğrulayamadık. Kamuoyuna yansıyan sayı bundan az. Ama elbette Johnson’a destek verip bunu kamuoyunda açıklamayanlar da olabilir.

Tüm bu olup bitenler, Rishi Sunak’ın yarışın favorisi olduğunu gösteriyor. Ancak Penny Mordaunt da önümüzdeki saatlerde, Johnson’a destek verenleri yanına çekmeye çalışacak.

Şimdi, Johnson’ın sarf ettiği, “Genel seçimi engellemek için benzersiz bir konuma geldiğime inanıyorum” yönündeki sözlerinin, muhalefet partilerini nasıl harekete geçireceğini bekleyin.

Nick Eardley, BBC Politika MuhabiriBaşa dön tuşu