DünyaManşet

Türkiye’de 144 yılda bir ilk: İstanbul Barosu’na kadın başkan

Türkiye‘de, İstanbul Barosu Genel Kurulu‘nda, ‘Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu‘ başkan adayı avukat Filiz Saraç, Baro Başkanı seçildi. Saraç, İstanbul Barosu‘nun ilk kadın başkanı oldu

144 yılda bir ilk: İstanbul Barosu’na kadın başkan

Haliç Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirilen İstanbul Barosu 52. Genel Kurul toplantısında Baro Başkanlığı seçimi yapıldı, 9 aday arasında yarışan ‘Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu‘ adayı Filiz Saraç başkan seçildi. Böylelikle 144 yıllık İstanbul Barosu tarihinde ilk kez bir kadın, başkan seçilmiş oldu.

Saraç: Cumhuriyetin kazanımları sayesinde bugün bu onuru yaşıyorum

Saraç, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, “Bana bu onuru yaşatan bütün meslektaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi. Saraç, şunları söyledi:

“İstanbul Barosu 144 yıllık tarihiyle hak mücadelesinin simgesidir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına girerken, 144 yıllık baromuzun ilk kadın başkanı olmanın onurunu yaşatan İstanbul Baromuza teşekkür ediyorum. Atatürk ve cumhuriyetin kazanımları sayesinde bugün bu onuru yaşıyorum. Huzurunda saygıyla eğiliyorum.”

Seçimde 9 aday yarıştı

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu‘ndan Filiz Saraç, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi‘nden Hasan Kılıç, Avukat Hakları Grubu‘ndan Gökhan Ahi, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu‘ndan Hakan Çatak, Bağımsız Avukatlar Grubu‘ndan Gülden Sönmez, Önce Avukat Grubu‘ndan Elif Görgülü, Genç Hukuk Hareketi Grubu‘ndan Türkan Kara, İstanbul Avukatlar Birliği‘nden Metin Uraçin ve Avukat Mert Er Karagülle başkan olmak için yarıştı.

Seçimlerde 56 bin 944 avukatın oy kullanma hakkı bulunurken, oy işlemi için 144 sandık kuruldu. Oy kullanma için avukatların yoğun ilgi gösterdiği gözlemlendi.

Filiz Saraç kimdir?

Filiz Saraç, 1 Mayıs 1968 doğumludur. 1988 tarihinde Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Barosu’nda 3 dönem yöneticilik yapmış olup, İstanbul Barosu‘nda sırası ile Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sekreterlik ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2017-2021 yılları arası Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

6 yıl üniversitede “Avukatlık Hukuku ve Meslek Kuralları” ve “Uygulamalı Hukuk” derslerinde misafir Öğretim Görevlisi olarak görev aldı. TBB Eğitim Danışma Kurulu Üyeliği ve İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı.

Filiz Saraç’ın kitapları

Ceza Hukukunda Bina Çökmeleri”, “Deprem Hukuku” (ortak yazarlı), “Stajyer Avukatın Hak Ve Yükümlülükleri” (ortak yazarlı) adlı kitapları kaleme aldı.

Kaynak: DW Türkçe, ANKA,DHA/TY,ET, CumhuriyetBaşa dön tuşu