DünyaEkonomiManşet

Erdoğan Merkez Bankası Başkanını değiştirdi, TL çakıldı!

TC Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 20 Mart Cuma gecesi TC Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alınarak, yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı

Kararın ardından dolar uçtu!

Murat Uysal‘ın yerine 8 Kasım 2020’de göreve getirilen Ağbal göreve gelmesinin ardından geçtiğimiz yıl Kasım ve Aralık aylarında 675 baz puan faiz arttırımı gerçekleştirmişti.

Yeni yılda Ocak ve Şubat aylarında faiz arttırımına gitmeyen Ağbal yönetimindeki TC Merkez Bankası geçtiğimiz Perşembe günü 200 baz puanlık bir faiz arttırımı kararı daha almıştı.

Kararın ardından ilk fiyatlamalarda yurtdışındaki sığ işlemlerde dolar/TL yükselişe geçerek gece 8,47 seviyelerini gördü.

Elvan: Serbest piyasadan kesinlikle taviz yok

TC Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir tavizin kesinlikle söz konusu olmayacağını söyledi. Elvan yaptığı açıklamada, “Makroekonomik istikrarın ön koşulları fiyat istikrarı ve finansal istikrardır” dedi.

Kurlar ilk tepkilerin ardından gevşedi ve sabah saatlerinde dolar/TL 8,05’ler; euro/TL 9,60’ın hemen altında dengelendi.

TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı dün illikit piyasada yüzde 16’yı aştıktan sonra bu sabah itibarıyla yüzde 11.5 seviyesinde.

Dolar/TL karar öncesi Cuma günü son işlemlerde 7.2185 seviyesindeydi.

 

Kaynak: NTVBaşa dön tuşu