GenelKıbrısManşet

Eylem: Yasayı geri çek, eğitimdeki sorunları birlikte çözelim

Depreme dayanıklı olmadığı aylar önce tespit edilen ancak resmi olarak hiçbir çalışmanın başlamadığı beş okuldan biri olan Geçitkale‘deki Cumhuriyet Lisesi‘nde buluşan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) yetkilileri, öğretmenler ve öğrenci aileleri, okulun içler acısı durumunu anlattı, Eğitim Bakanlığı‘na seslendi

Eylem: Bina boşaltıldıktan sonra tavanı çöktü, yıkılmaya devam etti

Okul önünde konuşan KTOEÖS  Başkanı Selma Eylem, depreme dayanıksız olduğu aylar önce tespit edilen okulun boşaltılmasının ardından tavanın çöktüğünü, okulun yıkılmaya devam ettiğini ve burada okuyan öğrencilerin Yeniceköy‘deki Polis Okulu‘na taşındığını anımsattı.

ozgur_gazete_kibris_cumhuriyet_lisesi_gecitkale_ktoeos_eylem

Ancak Polis Okulu binasının, sınıf olarak kullanılan alanların yapısının uygun olmadığını kaydeden Eylem, gerek ulaşım gerek laboratuvar ve atölyelerin olmaması nedeniyle ciddi sıkıntıların yaşandığına dikkat çekti. ulaşımla ilgili sınıfların yapısının sınıf olmaya uygun olmaması meselesi, atölye ve laboratuvar olmaması.

ozgur_gazete_kibris_cumhuriyet_lisesi_gecitkale_ktoeos_eylem2
Selma Eylem

“Yasayı geri çek, eğitimdeki sorunları birlikte çözelim”

Öğretmenlerin ve okul idaresinin özveride bulunarak tüm olumsuzluklara rağmen burada eğitime devam ettiğini söyleyen Eylem, Cumhuriyet Lisesi binasıyla ilgili resmi bir “depreme dayanıksız” raporu çıkarılmadığını ve binanın akıbetinin ne olacağının belirlenmediğini kaydetti.

Eylem, “Depreme dayanıklı olmadığı belirtilen diğer beş okulumuzla birlikte bu okulumuzun da önümüzdeki yıl ne olacağı, eğitime nasıl başlayacağı bilinmiyor. Ancak Bakan Nazım Çavuşoğlu bunlarla yani eğitimin gerçek sorunlarıyla ilgileneceğine, çözüm üreteceğine; öğretmene saldırmaya, öğretmeni kendince dize getirmeyi, öğretmenin yani toplumun haklarına saldırmaya devam ediyor” dedi.

ozgur_gazete_kibris_cumhuriyet_lisesi_gecitkale_ktoeos_eylem3

Bakan Çavuşoğlu’na bir kez daha çağrıda bulunan Eylem, Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı‘nın geri çekilmesini istedi ve eğitimdeki sorunlar için sendika ve öğretmenler olarak destek vermeye hazır olduklarını vurguladı.

ozgur_gazete_kibris_cumhuriyet_lisesi_gecitkale_ktoeos_eylem4

ozgur_gazete_kibris_cumhuriyet_lisesi_gecitkale_ktoeos_eylem5

ozgur_gazete_kibris_cumhuriyet_lisesi_gecitkale_ktoeos_eylem4

Haber: Pınar Barut
Fotoğraflar: Enes Uyanık

Başa dön tuşu