GenelKıbrısManşet

Sucuoğlu’ndan ‘vilayetleştirme’ eleştirilerine cevap geldi

Başbakan Faiz Sucuoğlu ‘Ercan Havalimanı Türkiye’nin iç hatlar kapsamına alınacak’ açıklamasına gelen tepkileri eleştirdi ve bu uygulamanın sadece ‘vergilendirme’ noktasında bir kapsam olduğunu söyledi

Sucuoğlu: Sadece vergilendirme anlamında iç hat olarak değerlendirilecek

Yazılı açıklama yapan Sucuoğlu, KKTC’ye yönelik hava ulaşımında bilet fiyatlarının son günlerde yüksek seyrettiğinin herkesin malumu olduğunu, ülke ekonomisinin lokomotifi turizm sektörü için uygun fiyata ulaşım gerekliliği yanında, öğrenim hayatını KKTC’de sürdürmeyi tercih eden öğrenciler için de oldukça pahalı uçak bileti fiyatlarının asgari düzeye indirgenmesinin, ekonomik ve mali getiri açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.

Sucuoğlu, “Türkiye’de yaptığımız istişarelerde yüksek bilet fiyatları da ele alınmış ve bilet fiyatlarını ucuzlatma konusunda Türkiye-Ercan arasındaki uçuşlar için havalimanı vergilendirmesinde Ercan’ın iç hat olarak değerlendirilmesi de alternatifler arasında yer almıştır” dedi.

“Daha önce KITSAB da gündeme getirmişti”

Bu konunun geçtiğimiz dönemlerde de bir çok kez gündeme geldiğini öne süren Sucuoğlu, bu konu hakkında, yaptıkları girişimlerin olumlu sonuçlanmaya doğru yol almasının bazı muhalif çevrelerde panik yarattığını savundu.

“KKTC’nin uçuş anlamında iç hat vergilendirme sistemine alınması hususunun, KKTC’nin vilayetleştirileceği gibi aslı astarı olmayan iddialara dönüştürülmüş olduğunu üzülerek gözlemliyorum” diyen Sucuoğlu, bu yönde benzer bir önerinin defalarca KITSAB tarafından da ortaya koyulduğunu ve bilet fiyatlarını ucuzlatmaya dönük bir gayesi olduğunu belirtti.

“Biz Anavatan Türkiye’mizin de desteğiyle hizmet etmeye devam edeceğiz”

İç hatlar ile dış hatlar arasında sadece vergilendirme anlamında 37 Euro fark bulunduğu söyleyen Sucuoğlu, bunun göz önüne alınması ve havayollarının dış hat olarak ödediği diğer giderlerin de hesaba katılmasıyla, bu rakamın daha da yükseldiğini ve tüketiciye de fiyat olarak yansıdığını ifade etti.

Sucuoğlu, “Böyle bir düzenlemenin mümkün olması bilet fiyatlarında minimum 37 Euro indirim yapılmasına neden olacaktır. Bu öneri ile murad edilen, tüketicimizi artan bilet fiyatlarına karşı korumak ve ucuzlayan fiyatlarla özelde turizme genelde ülke ekonomisine katkısını artırmaktır. Ancak üzülerek belirtmek isterim ki bir çok konuda olduğu gibi ülke menfaatine olacak böyle bir gelişmenin önünü tıkamak ve konuyu çarpıtarak vilayetleştirme iddialarına vardıracak kadar ileri gidebilen dar görüşlü bu zihniyetlere yanıt vermek gerekmektedir. Biz Anavatan Türkiye’mizin de desteğiyle KKTC Halkının menfaat ve yararına hizmet etmeye ve bu yönde projeler üretmeye devam edeceğiz. Gerisi de temelsiz iddialarla laf üretmeye devam etsinler” dedi.Başa dön tuşu