GenelKıbrısManşet

Anastasiadis: Enerji yatakları, İsrail, Mısır veya Kıbrıs olmak üzere Doğu Akdeniz’de

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD tarafından Kıbrıs sorunuyla ilgili inisiyatif alınmasının, şimdi daha da gerekli hale geldiğini söyledi

Anastasiadis: Enerji yatakları, İsrail, Mısır veya Kıbrıs olmak üzere Doğu Akdeniz’de

Alithia gazetesinin “Başkan Anastasiadis, AB-ABD’den İnisiyatif İstiyor” başlıklı haberine göre Anastasiadis, bir soru üzerine “Ukrayna krizinin, Avrupalılar, Amerikalılar aynı zamanda BM açısından, Ukrayna savaşının sebepleriyle ilgili olan ve belirsizlikte kalan sorunların çözülmesi için koşullar meydana getirilmesi amacıyla bir fırsat teşkil ettiği izlenimine sahip olduğunu” dile getirdi.

AB’nin alternatif enerji kaynakları arayışında olduğunun iyi bilindiğini de kaydeden Anastasiadis, “Bu enerji kaynaklarının Levanten Havzası‘nda aynı zamanda İsrail, Mısır veya Kıbrıs’ın yatakları olmak üzere Doğu Akdeniz’de bulunduğunu” dedi.

“Erdoğan samimiyse inisiyatif almalı”

Anastasiadis’in, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “geçtiğimiz gün söylediği şeylerde samimiyse, inisiyatif almaya çağırdığını” da yazan gazete, Erdoğan’ın geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada “Türkiye’nin, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta istikrar için, adil, gerçekçi ve yaşayabilir bir çözüm için çaba harcadığını söylediğini” anımsattı.

Anastasiadis açıklamasında ayrıca “Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) ötesinde, savaşın çıkmasının öncesinde AB tarafından da bir inisiyatif alınmasını önerme niyeti bulunduğunu” da söyledi.

Anastasiadis “Kıbrıs Cumhuriyeti ile Türkiye arasında münhasır ekonomik bölge belirlenmesi için, Türkiye’nin Akdeniz’de olduğunu görmek istediklerini söyleyen AB, BM ve ABD tarafından Kıbrıs sorunuyla ilgili inisiyatif alınmasının şimdi daha gerekli hale geldiğini” de ileri sürdü.

“İki kesimli iki toplumlu federasyonla ilgili çözüm reçetesi”

“Oldubittilerle, meydan okuma teşkil eden yasadışı eylemlerin ortadan kaldırılması gerektiği” iddiasında da bulunan Anastasiadis, “Türkiye’nin desteklediği iyi ayrı devleti değil, iki kesimli iki toplumlu federasyonla ilgili çözüm reçetesini sunan BM parametrelerinden” de söz etti.

Anastasiadis “koşulların, devletin işleyişine ve bağımsızlığına izin verecek, aynı zamanda garantilerden ve dolayısıyla da üçüncü ülkelerin etkilerine olan bağımlılıktan kurtulmaya izin verecek şekilde olması gerektiğini” de öne sürdü.

“Kıbrıs sorununun BM ilkelerinin yanı sıra AB ilke ve değerleri temelindeki çözümü”

Rum lider, “Arzu edilen şeylerle ilgili benzer düzenlemelerin, iki işlevsel olmayan ve esasında ölü olan iki devlete yol açtığı Bosna-Hersek veya Lübnan’daki koşulları deneyimlemek istemediklerini” de dile getirdi. Anastasiadis, Kıbrıs sorununun BM ilkelerinin yanı sıra AB ilke ve değerleri temelindeki çözümünün hem Kıbrıslı Rumların, hem Kıbrıslı Türklerin hem de Türkiye’nin faydasına olduğunu ifade etti.

Anastasiadis “Türkiye’nin bunun farkına varması halinde, bugün Türkiye-AB ilişkilerinde var olan birçok problemin ortadan kalkacağını” da öne sürdü.

Başa dön tuşu