InstagramKıbrısManşetTeknoloji&Bilim

Küçüközdemir: Hızı 10 kata kadar artırıyoruz

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) tarafından açılan ihaleyi kazanan Kuzey Kıbrıs Turkcell, bu gece yarısı 4,5G hizmeti vermeye başlıyor

Küçüközdemir: 3G hizmet alan tüm müşteriler otomatik olarak 4,5G’ye geçecek

“6 Eylül’ü 7 Eylül’e bağlayan gece düğmeye basıyoruz. 3G hizmet alan tüm müşteriler otomatik olarak 4,5G’ye geçecek” diyen Küçüközdemir, telefon ayarları konusunda sorun yaşayan müşterilerin, müşteri hizmetlerinden yardım alabileceğini ifade etti.

Küçüközdemir telefonların ve sim kartların 4,5G’ye uyumlu olup olmadığının da kontrol edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Şu anki abonelerinin yüzde 90’ının akıllı telefon kullandığını belirten Küçüközdemir, telefonların yüzde 80’inin sim kartlarının 4,5G’yi desteklediğini belirtti.

“Hızı 10 kata kadar artırıyoruz”

4,5G’nin getireceği değişiklikler hakkında da konuşan Küçüközdemir, “4,5G ile birlikte hızı 10 kata kadar artırıyoruz” dedi. 3G teknolojisi ile veri kullanım oranlarının ortalama 5 GB olduğunu, bu rakamın 4,5G ile 15 GB’ye çıkacağını açıklayan Küçüközdemir, yolculuk esnasında video izlemenin, online görüşmeye katılmanın kolaylaşacağını anlattı.

Küçüközdemir, yapılan yatırımların boyutunu şu şekilde açıkladı:

“2023 sonu itibariyle 12 milyon dolar lisans ödemesi yapmış olacağız. Toplamda ise 16,5 milyon dolar + KDV lisans ödemesi yapacağız. İşin bir de yatırım kısmı var. Normalde operatörler cirolarının beşte birini her yıl yatırıma dönüştürür. Biz bu sene 3’te birini yatırıma dönüşüyoruz. Bu önümüzdeki yıllarda da devam edecek…”

“Müşterilerin faturalarına ek bir ücret getirilmeyecek”

Lefkoşa’da yoğun yerlere daha fazla yatırım yaptıklarını da dile getiren Küçüközdemir, e-sim gibi teknolojilerle daha fazla kişinin 4,5G hizmetinden faydalanabileceğini de ekledi.

Küçüközdemir, bu yatırımların müşterilerin faturalarına ek bir ücret getirmeyeceğini, sadece enflasyon oranında fiyat ayarlaması yapacaklarını kaydetti, kampanyalarla 4,5G kullanımı teşvik edeceklerini ekledi.

 

 Başa dön tuşu