InstagramKıbrısManşet

Müftüzade: 37 kişinin kimliklerini tespit ederek daha önce gömülenler ile ayrıştırmayı hedefliyoruz

Kıbrıs Kayıp Şahıslar Komitesi‘nin (KŞK) Kıbrıslıtürk üyesi Hakkı Müftüzade, 1974’te öldürülen 37 Kıbrıslıtürk’ün ceset ve kalıntılarının bulunarak ayrı mezarlara nakledilebilmesi için Atlılar’daki toplu mezarı açma çalışmalarının başladığını bildirdi

Müftüzade: 37 kişinin kimliklerini tespit ederek daha önce gömülenler ile ayrıştırmayı hedefliyoruz

AA muhabirine açıklama yapan Müftüzade, mezarı açma çalışmalarının ailelerin katliam kurbanları için ayrı mezar yeri talepleri üzerine komitenin kararıyla başlatıldığını belirterek, toplu mezardaki kazı işleminin bir an önce sonuçlanmasını arzuladıklarını söyledi.

Atlılar’da teknik bir ekibin dikkatli ve hassas çalışma yürüttüğünü söyleyen Müftüzade “Başka bir toplu mezardan getirilip Atlılar’daki toplu mezara gömülen 37 kişinin ceset ve kalıntılarını bulmaya çalışıyoruz. Çalışmaların sonucunda 37 kişinin kimliklerini tespit ederek Atlılar’da daha önce gömülenler ile ayrıştırmayı hedefliyoruz” dedi.

“Toplu mezarın açılma ve tespit süreci 6 ay kadar sürebilir”

Toplu mezarın açılma ve tespit sürecinin 6 ay kadar sürebileceğini anlatan Müftüzade, daha sonra çıkarılan ceset ve kalıntıların DNA tespiti için ABD’ye gönderileceğini bildirdi.

Çalışmaları tamamladıktan sonra ailelerin istekleri doğrultusunda katliam kurbanlarının her birinin ayrı mezara nakledileceğini belirten Müftüzade, bunun süresini şimdiden kestirmenin zor olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu