KıbrısManşet

Erhürman: Sıla Usar İncirli yönetsel becerileri ile göreve hazırdır

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ‘külliye’den asgari ücrete, ülke gündemini değerlendirdi. Değerlendirmelerinde yerel seçimler hakkında da konuşan Erhürman, Lefkoşa’yı bulunduğu yerden çok daha ileriye taşıyabilecek kişinin Sıla Usar İncirli olduğunu söyledi

Erhürman: Dünyanın neresinde Meclis kararı olmaksızın Meclis binası yapıldığı görüldü?

Gıynık Web TV’de Mine İçsel’in sorularını yanıtlayan Tufan, halkın ne yaşadığının farkında olmayan bir hükümetle karşı karşıya olunduğunu vurguladı. CTP Genel Başkanı Erhürman böyle bir hükümetin tarihte görülmediğinin altını çizdi.

Külliye konusuyla ilgili soruyu yanıtlayarak sözlerine başlayan Erhürman, CTP olarak duruşlarının çok açık olduğunu vurguladı ve kamuoyunun da bunu çok iyi bildiğini belirtti.

Bu memlekette Meclis binası ya da Cumhurbaşkanlığı binası yapılacaksa, bununla ilgili kararı verecek olan merciinin belli olduğunu kaydeden Erhürman, “Dünyanın neresinde Meclis kararı olmaksızın Meclis binası yapıldığı görüldü?” diye sordu.

“Sizin kurumlarınızın bu sürecin içine dahil olması gerekir ki o kimlik oraya yansısın”

Bu memlekette hiç kimse için öncelikli ihtiyacın Cumhurbaşkanlığı ya da Meclis binası olmadığına dikkat çeken Erhürman, söz konusu binaların dünyanın her yerinde prestij binaları olduğunu belirtti.

Bu binaların, şehrin kimliğini de yansıtması gerektiğine vurgu yapan Erhürman, “Sizin kurumlarınızın bu sürecin içine dahil olması gerekir ki o kimlik oraya yansısın. Bu durum da yok. Bu ülkede yürürlükte olan mevzuat neyse, o binaların hukuka uygun yapılması lazım. Bizim için külliye meselesi, 4 nokta vesilesiyle doğru değildir” dedi.

“Dış kaynağa hiçbir zaman karşı çıkmadık”

Dünyadaki bütün ülkelerin günümüzde dış kaynağa ihtiyaç duyduğunun altını çizen Erhürman, ülkemizin de dış kaynağa ihtiyaç duyduğunu belirtti. Ülkemizin ulaşacağı dış kaynakların sınırlı olduğuna dikkat çeken Erhürman, ulaşılabilecek dış kaynakların Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği olduğunu ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nden gelecek olan dış kaynağa hiçbir zaman karşı çıkmadıklarını dile getiren Erhürman, “Söyleyecek sözü olmayanlar bu ülkede siyaseti, Türkiye CumhuriyetiKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eksenine hapsetmeden başka hiçbir şey yapmıyor” dedi. Erhürman karşılarındaki zihniyetin tüm vizyonu, “Türkiye Cumhuriyeti’nden para gelmezse aç kalırız. Türkiye Cumhuriyeti’nden parayı en iyi biz koparırız. O yüzden bizi seçin, şeklindedir” diye konuştu. Erhürman, bu memleketin bu kadar tıkanmış olmasının sebebinin de bu vizyon olduğunu vurguladı.

“Halkın ne yaşadığının farkında olmayan bir hükümet tarihte görülmedi”

Eleştiri kültürünün, Kıbrıs Türk halkının kendi içinde geliştirdiği bir kültür olduğunu kaydeden Erhürman, bundan da gurur duyduklarını ifade etti. Halkın önüne vizyon koyamayanların, halkı gererek ve kamplara bölerek ayrım üretmeye çalıştığını vurgulayan Erhürman, “Bunların modası geçti. Bunları artık kimse yemez” diye konuştu.

Bu memleketin, 1974’ten beri her seçimde bunları duymaktan bıktığını belirten Erhürman, söz konusu zihniyetin halkı her ay yeni keşmekeşe sokan bir yapı olduğunu ifade etti. Gayrimeşru hükümetin, kendini “reform hükümeti” diye tanımladığını söyleyen Erhürman, söz konusu durumdan daha kötü bir şaka olamayacağına da dikkat çekti. Erhürman, “Halkın ne yaşadığının farkında olmayan bir hükümet tarihte görülmedi” diye konuştu.

Asgari ücret hakkında da konuşan Erhürman, “Asgari ücreti hayat pahalılığı kadar artırın dedik. Verin hayat pahalılığı kadar ama muhakkak ödeme güçlüğü içindeki işvereni de destekleyin. Bizim istihdamı koruma kaygımız da var” dedi.

“Sefalette eşitlik noktasına gelindi”

İhtiyaçlı olan sektörlerin belirlenmesinin önemine de işaret eden Erhürman, bazı sektörlerin ciddi şekilde zorda olduğunu anımsattı. Günümüzde asgari ücretle çalışan sayısının daha da arttığını belirten Erhürman, “Sefalette eşitlik noktasına gelindi. Somut öneri yaptık. Aynı noktadayız. Asgari ücret hayat pahalılığı karşısında eridi. Asgari ücreti yükseltmekle yetinmeyin, dönün kimi destekleyeceğinizi de belirleyin. Elinizdeki kıt kaynağı, doğru yerlere aktarın. Hem işletmeler ayakta kalsın, hem asgari ücretli hayat pahalılığı karşısında ezilmesin” diye konuştu.

Erhürman, “Kim ne olacaktan başka hiçbir şey konuşmayan, derdi ne yapacağım olmayan bir siyasi zihniyetle karşı karşıyayız. Kıbrıs Türk halkı bunun kararını birinci sandıkta vermek zorunda” dedi. “Neden milletvekillerini belediye başkan adayı gösteriyorsunuz” eleştirilerine de yanıt veren Erhürman, görevi en iyi yapacak kişileri aday çıkartmak niyetiyle hareket ettiklerini vurguladı.

“Sıla Usar İncirli yönetsel becerileriyle göreve hazırdır”

Tufan Erhürman, “Kim bize bunun hesabını sorabilir ki? Kadri Bey (Kadri Fellahoğlu) 14 ay belediye başkanlığını yaptı. Tekrar aday oldu, karşısına Sayın Harmancı (Mehmet Harmancı) çıktı. Biz solda bir aday var, neden soldan başka aday çıkıyor dedik mi? İşin esası konuşulmasın diye başka işler konuşuluyor” dedi.

Erhürman, “Sıla hanım hekimlikten geliyor. Sağlıkta yöneticilik de yaptı. Sendika başkanlığı da yaptı. Milletvekilliği de yaptı. Bütün bunlar Sıla Usar İncirli’nin yönetsel becerilerini gösterir. Sıla hanım yönetsel becerileriyle göreve hazırdır” dedi.

“Kıbrıs Türk halkı, gerçek gündem üzerinden değerlendirme yapmayı bilir”

Erhürman İncirli’nin, Lefkoşa’yı bulunduğu yerden çok daha ileriye taşıyabilecek kişi olduğunu belirtti.

Gerçek gündem üzerinden değerlendirme yapmayı Kıbrıs Türk halkının bildiğine dikkat çeken Erhürman, “10 aydır bir şeyler yaşıyoruz. Bu sürede, bu memlekette yapılanlar ve yapılmayanlar bilinen şeylerdir. Kimse unutturamaz bu sürede ne yaşadığını bu halkın” dedi.

Erhürman, önümüzdeki belediye seçimlerinde halka iki soru sorulacağına dikkat çekti ve “Bir mühür kim belediye başkanı olsun, diğer mühür de bu yaşatılanları onaylıyor musun? sorusudur. Bu seçim böyle bir seçimdir. Kıbrıs Türk halkının, kendi gerçekleriyle doğru hareketi yapacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu