KıbrısSürmanşet

Sağlık Bakanlığı’ndan Kamusen’e “hemşire istihdamı” yanıtı

Sağlık Bakanlığı, Kamu Görevlileri Sendikası‘nın (Kamusen) Mağusa Devlet Hastanesi’ne nakillerinin yapılması gereken hemşirelerle ilgili sürecin uzatılarak seçim yasaklarına takılması konusundaki iddialarının gerçeği yansıtmadığını savundu

Bakanlık: Nakil kararı alınmış ve Kamu Hizmeti Komisyonu’na iletilmiştir

Kamusen’in iddialarıyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Bakanlık, Kamusen”in hemşire nakilleri konusunda Bakanlıkla ilgili iddiaları nedeniyle açıklama yapma gereği duyulduğunu kaydetti.

Açıklamada şunlar kaydedildi;

“Sağlık Bakanlığı 26.09.2022 tarihinde Kamu Sağlık Çalışanlarının Nakil İşlemleri ilgili usul ve Esaslar Tüzüğü’nün 6’ncı maddesi uyarınca yapılan nakil toplantısı bize verilen sorumluluk ve yetkiyle toplanmıştır.

Öncesinde belirlenmiş olan ihtiyaçlar çerçevesinde tüzükler ve kriterlere uygun olarak ilgili sendikaların da katılımıyla oybirliğiyle sağlık personelinin nakilleri onaylanmış, ardından alınan kararlar Kamu Hizmeti Komisyonu’na iletilmiştir.

“Sendikanın basın yoluyla açıklama yaparak iddia ettiği gibi konuyla ilgili duyarsız kalınmamış, Sağlık Bakanlığı olarak görev ve sorumluluklarımız zamanında gerçekleştirilmiştir. Kamuoyuna duyurulur”

Kamusen ne söylemişti?

Kamu Görevlileri Sendikası (Kamusen) Başkanı Metin Atan, Mağusa Devlet Hastanesi’ne nakillerinin yapılması gereken hemşirelerle ilgili sürecin uzatılarak seçim yasaklarına takıldığını ve bu yüzden sağlık hizmetlerinin aksadığını söyleyerek uyarı grevi sinyali verdi

Atan: Uyarı grevi dâhil her türlü yasal hakkımızı kullanacağız

Sendika adına yazılı açıklama yapan Atan, Mağusa Devlet Hastanesi’nde devam eden hemşire açığının hissedilir bir hal aldığını, nüfusun da artmasıyla sağlık hizmeti verilmesinde sıkıntı yaşandığına dikkat çekerek, 6 aya yakın bir zamandır “Nakil Tüzüğü” ile Mağusa Devlet Hastanesi’ne gönderilmesi gereken hemşirelerin nakil kurulundan onaylanmış olması ve 2 ay gibi bir zaman da Kamu Hizmeti Komisyonu’na gönderilmiş olmasına rağmen seçim yasaklarına girildiğini ve nakillerin yapılamadığını kaydetti.

Atan, “Defalarca sendika olarak uyarmamıza rağmen kayıtsız kalınmış ve orada çalışan hemşirelerimizin yükünün bir o kadar daha artmasına neden olunmuştur. Her zaman diyalog, uzlaşı ve istişareyi kendine misyon edinmiş, sorunların müzakere ile çözüleceği prensibine inanmamıza rağmen Sağlık Bakanlığı aynı anlayış içinde olmamıştır. Bu nedenle uyarı grevi dâhil her türlü hukuki olan yasal hakkımızı kullanacağımızı bilginize getirir saygılar dilerim” dedi.Başa dön tuşu