KıbrısSürmanşetYaşam

Kuir Kıbrıs Derneği: LGBTİ+’lar hizmetlere erişemiyor

Kuir Kıbrıs Derneği, 25 Aralık 2022 tarihinde 18 belediyede gerçekleşecek olan yerel seçimler ile ilgili belediye başkan adaylarına sunulmak ve LGBTİ+ haklarının hayata geçirilmesinde sorumluluklarını hatırlatmak amacıyla LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü adayların imzasına açtı

“LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni” güncellenerek imzaya açıldı

2018 yılında başlattığı LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol metnini adayların imzasına açarak, kazanan adaylar ile metinde geçen maddeler üzerinden işbirliklerini hayata geçiren Kuir Kıbrıs Derneği, 25 Aralık 2022 tarihinde 18 belediyede gerçekleşecek olan yerel seçimler yaklaşırken, 4 yıl boyunca yapılan araştırmalar, sahadaki deneyimler ve tüm dünyada giderek derinleşen homofobik, bifobik ve transfobik söylem ve tutumları göz önünde bulundurarak yerel yönetimlerin eşitlikçi ve özgürlükçü, şeffaf ve katılımcı bir yerel yönetim anlayışının hayata geçirilmesi ve LGBTİ+’ların (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artılar) hak ve özgürlüklerinin korunması ve iyileştirilmesi konularında sorumluluklarını hatırlatmak üzere belediye başkan adaylarına yönelik “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni”ni güncelleyerek adayların imzasına açtıklarını duyurdu.

Kuir Kıbrıs Derneği: LGBTİ+’lar hizmetlere erişemiyor

Kuir Kıbrıs Derneği tarafından 2021 yılında gerçekleştirilen “LGBTİ+’ların Sosyal Hizmetlere Erişiminin Haritalandırılması” kapsamında ortaya çıkan verilerde LGBTİ’+’ların yüzde 41’i aile baskısından dolayı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerini yaşamadıkları, yüzde 20 oranında LGBTİ+ ise şiddet görmekten korktuklarını ve yine araştırmadan çıkan sonuca göre LGBTİ+’ların yüzde 20’si açıldıktan sonra aileleri tarafından evden atıldıkları ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların en az yüzde 56.6’sının cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği, ifadesi ve cinsiyet karakteristiği nedeniyle yaşamının bir evresinde şiddete maruz kaldığı sonucuna ulaşıldı.

Şiddet türlerinin sadece saldırıya uğramak, fiziksel zarar görmek, değersiz hissettirmek ile sınırlı kalmadığı, öldürülmeye kadar uzanan şiddet vakalarının, cinayetlerin yaşanıldığı ve intihara kadar sürüklenen ciddi etkilerin olduğunun da altı çizildi. Evden atılanların yüzde 70’lik bir oranı ise translar olduğu araştırmada dikkat çekti. Araştırmaya göre belediyelerin LGBTİ+’lara yönelik yardımının yetersiz olduğu. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu, yüzde 76.9’u yerel yönetimlerin desteklerini ve LGBTİ+’lara yönelik sosyal politikalarını yetersiz bulduğu ortaya çıktı.

Araştırma hakkında daha detaylı bilgi için: https://www.queercyprus.org/tr/kuzey-kibrista-lgbtilarin-mevcut-sosyal-hizmetlere-erisiminin-haritalandirma-raporu/

“Sistematik çalışma yürütülmeli”

Kuir Kıbrıs Derneği’nden yapılan açıklamada, LGBTİ+’lara karşı aileleri ve toplum tarafından sistemik bir şekilde yürütülen dışlanma, baskı ve şiddet ile karşılaştıkları; bu sorunlarla baş etmek için kamu ve yerel yönetimler tarafından sunulan sosyal hizmetlere erişimde, hizmetlerin kalitesinde ve uzun süreli etkililiğinde eksiklikler olduğu veriler ile birlikte ortaya çıkmıştır. Sorunların giderilmesi için yerel yönetimler ile işbirliklerinin önemli olduğu ve çözüm odaklı sistematik çalışmaların elzem olduğu belirtildi.

İnsan haklarından taraf olan ve cinsel yönelim, cinsiyet kimliği çeşitliliğine saygı duyan tüm belediye başkan adayları protokolü imzalamaya ve bunu kamuoyu ile paylaşmaya davet edildi. Dernekten yapılan açıklamaya göre LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü 18 bölgede bulunan adaylar tarafından 16 Aralık 2022 Cuma gününe kadar imzalayabileceklerdir. Adayların, ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’ hakkında daha detaylı bilgi almaları için Kuir Kıbrıs Derneği’ne ait web sitesini ziyaret ederek veya 0542 858 58 47 no’lu Dayanışma Hattı üzerinden derneğe ulaşarak protokol hakkında detaylı bilgi alınabileceği duyuruldu.

Kuir Kıbrıs Derneği Hakkında:

Kuir Kıbrıs Derneği; cinsiyet, cinsiyet ifadesi, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılıklarıyla mücadele edilmesi yönünde çalışmalar yürüten bir sivil toplum örgütüdür. Kuir Kıbrıs, LGBTİ+’ların insan haklarına erişimini sağlamak için hukuk, eğitim, psikoloji, sağlık gibi çeşitli alanlarda yerel ve uluslararası örgütlerle işbirliğiyle aktif olarak çalışan bir dernektir.

Daha fazla bilgi için: 

https://www.kuirkibris.org

https://www.facebook.com/queercyprus

https://www.instagram.com/queercyprus/

https://twitter.com/kuirkibris

Başa dön tuşu