KıbrısManşet

Özersay: HP kota için belirlenen kesirli sayıyı yukarıya doğru yuvarlayarak hesapladı

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, 2018 seçimlerinde cinsiyet kotasıyla ilgili kesitli sayının yukarıya doğru yorumlandığını ve bu örnek orada dururken bu hatanın yapılmaması gerektiğini söyleyerek, yeni bir imkan verilmemesi durumunda önümüzdeki dönemde bir de Belediye Meclis Üyelikleri için seçim yapılması gerekeceğini hatırlattı

Özersay: HP cinsiyet kotası için belirlenen kesirli sayıyı yukarıya doğru yuvarlayarak hesapladı

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Özersay partilerinin, Lefkoşa, Girne, Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi ve Erenköy-Karpaz belediyeleri için belediye meclis üyesi adaylarını belirleyerek dün ilçe seçim kurullarına 92 aday için başvuru yaptığını söyledi.

Özersay, “Yüzde 30’luk cinsiyet kotası kesirli sayılarda yukarıya doğru yuvarlanarak hesaplandı, yani 2018 seçimlerindeki hesaplama yöntemi aynen takip edildi. Yani Halkın Partisi tarafından yapılan başvurularda yüzde 30 oranıyla ilgili bir hata veya sıkıntı söz konusu değildir. Tüm partiler bu konuda hata yaptı benzeri yorumlar sosyal medyada dolaştığı için bu konuda kamuoyunu aydınlatmak ihtiyacı hissettik” dedi

“2018’de aynı kota hesaplanırken kesirli sayı yukarıya doğru yorumlanmıştı”

Özersay şöyle devam etti;

“Güzelyurt’tan belediye meclis üyesi adayı gösteren siyasi partiler geçen seçimde yani 2018’de aynı cinsiyet kotası kuralı varken en az 5 kadın aday çıkarmışlardı, oysa bu seçimde kural değişmemiş olmasına rağmen nasıl olduysa 4 kadın aday çıkardılar.

Şimdi yorum yoluyla 2018 seçimlerinden daha farklı bir uygulamaya gidilirse sistemde çelişkili bir durum yaratılmış olacak. Çünkü 2018 seçimlerinde yüzde 30 cinsiyet kotası hesaplanırken kesirli sayı yukarıya doğru yorumlanmıştı ve orada bir örnek olarak duruyor.

“Yeni başvuru imkanı verilemezse bir de belediye meclis üyelikleri için ara seçim gerekecek”

Normal şartlarda yeniden başvuru yapma imkanı verilmiyor ama bazı siyasi partilerin yaptığı bu hata nedeniyle bu imkan verilirse tüm siyasi partilere bu imkan verilmeli diye düşünüyorum.

Öte yandan yeni bir başvuru imkanı verilemezse yakında bir de belediye meclis üyelikleri için ara seçim gerekecek. Yani bir seçim daha, bir seçim yasağı ve bir propaganda dönemi daha. Olacak şey değil ama maalesef oldu”

Neler olmuştu?

Güzelyurt‘ta tüm siyasi partilerin, Beyarmudu‘nda ise Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Meclis üyeliklerindeki yüzde 30’luk cinsiyet kotasını (4,2) yanlış hesapladıkları için Meclis Üyesi seçimlerine katılamayacakları ortaya çıkmıştı.

Konuyla ilgil iaçıklama yapan TDP Genel Başkanı Mine Atlı, seçmenden özür dilemişti.Başa dön tuşu