KıbrısManşet

Rahvancıoğlu: Seçimden müdahaleyle çekilen adayların başka istekleri garantiye alınmıştır

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreter Yardımcısı Münür Rahvancıoğlu, Mağusa Bölgesi‘nde adaylıktan müdahaleyle çekilen adayların, mutlaka başka isteklerinin garantiye alınmış olduğuna vurgu yaptı

Rahvancıoğlu: Kendi geçirdikleri yasayı nasıl uygulayacaklarını bilmedikleri ortaya çıkmış oldu

Mayıs TV’de yayınlanan Meltem Sakin’in sunduğu Gazete Sohbetleri programına katılan Rahvancıoğlu, gündemi meşgul eden cinsiyet kotasıyla adaylıkların düşmesi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Kotayla ilgili yasanın Meclis’te oy birliği ile geçtiğini hatırlatan Rahvancıoğlu, kendi geçirdikleri yasanın nasıl uygulanacağı ile ilgili bilgi sahibi olmadıkları da ortaya çıkmış oldu dedi.

“Toplumu ahmaklaştıranlar en önce kendileri ahmaklaşırlar”

Belediye yasası, sayısı, seçim tarihi karmaşasıyla, son yaşanan kota sorununa edebiyatçı Taylan Kara’nın söylediği bir sözle atıfta bulunan Rahvancıoğlu, “Toplumu ahmaklaştıranlar en önce kendileri ahmaklaşırlar” ifadelerini kullandı.

“Kotaya uygun başvuru yapılmamışsa ve başvuru süreci de dolmuşsa bitmiştir” ifadelerini kullanan Rahvancıoğlu “Normalde olması gereken buydu” açıklamasını yaptı. “Yeniden yasa yapacaklar” diyen Rahvancıoğlu, yasa sürecine “yırtık pantolona yama” benzetmesinde bulundu.

“Seçimden müdahaleyle çekilen adaylarının başka istekleri garantiye alınmıştır”

Mağusa bölgesi belediye seçimlerinde iki adayın, adaylıktan son dakikada çekilmesi hakkında da açıklama yapan Rahvancıoğlu, müdahalenin söz konusu olduğunu ancak UBP’yi de herkesin çok iyi bildiğini çıkar ilişkilerinin söz konusu olduğunu aktardı.

Geçmişte UBP kurultaylarında da benzerlerinin yaşandığını anımsatan Rahvancıoğlu; “Çekilen adayların başka isteklerini garantiye alıp seçimden çekilmişlerdir” ifadelerine yer verdi.

“Gerçek UBP’liler bunun böyle olduğunu çok iyi bilir” diyen Rahvancıoğlu, “UBP’den bir şey almak istiyorsanız el yükseltirsiniz” dedi.

“Emekçiler olarak her alanda sesimizi yükseltmeli, varlığımızı göstermeliyiz”

Halkın seçim heyecanı yaşadığını düşünmediğini belirten Rahvancıoğlu, halkın ciddi anlamda geçim sıkıntısı çektiğini, asgari ücretin artmasını beklediğini, ısınma, barınma, giyim derdinde olduğunu, benzin fiyatlarından dolayı işine bile nasıl gideceğini düşündüğünü aktardı.

Rahavancıoğlu, “Halk, var olan rejim partilerinin elde edecekleri makamlarla kendi hayatlarını iyileştiremeyeceğini biliyor” dedi.

“Rejim partilerinin pratiğinin bu olması siyasetin bundan ibaret olduğu anlamına gelmiyor” diyen Rahvancıoğlu, “Emekçiler olarak hayatın her alanında sesimizi yükseltmeli, varlığımızı göstermeli, her fırsatı değerlendirmeliyiz” açıklamasını yaptı.

“Fahiş fiyatlar sorununa çare olarak denetim yasası önerisi yaptık”

Pahalılık konusuna da vurgu yapan Rahvancıoğlu, kamusal eğitim, kamusal sağlık, kamusal toplu taşıma gerekliliği üzerine daha önce birçok kez açıklama yaptıklarını belirtti.

Rahvancıoğlu tüm bunların olması halinde giderleri düşüreceğini, bütçeyi rahatlatacağını aktararak, “Fahiş fiyatlar” sorunu olduğunu, bu soruna çare olarak hep denetim önerisi yaptıklarını söyledi.

“Pahalılığı önlemek için üretim, emek, dağıtım ve satış kooperatifleri kurulmalı”

Rahvancıoğlu, denetimin tek başına bu yüksek fiyatları aşağıya çekemeyeceğini, denetimin yanına üretim, dağıtım ve satış kooperatiflerinin konulması gerektiğini anlattı.

Rahvancıoğlu, “Kâr amacı güden ticari market sistemi yerine düşük kar marjıyla çalışan, kooperatifçilik mantığıyla hareket eden satış kooperatifleri sistemi kurulmalıdır” açıklamasını yaptı.

Rahvancıoğlu, “Özet olarak üretim kooperatifleriyle üreticinin desteklenmesi, dağıtım kooperatifçiliği ile dağıtım maliyetlerinin azaltılması ve satış kooperatifi ile de kar amacı gütmeden düşük kar marjıyla çalışan bir market sisteminin sağlanmasından bahsediyoruz” dedi.

“Üretim, emek, dağıtım ve satış kooperatifçiliğinin gelişmesi açısından KMP çok stratejik bir noktadadır”

Rahvancıoğlu, “Kooperatif Merkez Bankası var olan kooperatiflerin üst yönetim yeridir ancak on yıllardan beri KMB yönetimi gelmiş geçmiş tüm hükümetler tarafından işgal edilmiş durumdadır. KMB’de genel kurul yapılmamaktadır. Kendi sermayeleri ile oluşturulmuş, esas sahibi olan kooperatifler yönetim üzerindekii radesinden yoksun bırakılmıştır. Üretim, emek, Dağıtım ve satış kooperatifçiliğinin gelişmesi açısından KMP çok stratejik bir noktadadır” ifadelerini kullandı.Başa dön tuşu