KıbrısSürmanşet

TDP’nin Mağusa Belediyesi Başkan adayı Umut Kadı, Kuir Kıbrıs Derneği’ni ziyaret etti

Toplumcu Demokrasi Partisi‘nin (TDP) Mağusa Belediyesi Başkan Adayı Umut Kadı, Kuir Kıbrıs Derneği’nin yerel seçimler ile ilgili belediye başkan adaylarına sunulmak ve LGBTİ+ haklarının hayata geçirilmesinde sorumluluklarını hatırlatmak amacıyla hazırladığı ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü imzaladı

Kadı, ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü imzaladı

Kuir Kıbrıs Derneği’ni ziyaret eden TDP’nin Mağusa Belediyesi Başkan Adayı Umut Kadı ve Belediye Meclis üyesi adayları, dernek aktivistleri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Kuir Kıbrıs Derneği’nin son yıllarda yaptığı araştırma bulguları aktarılarak, LGBTİ+’ların yaşadığı sorunlar ve bu sorunların çözümlenmesinde yerel yönetimlerin görevleri tartışıldı. Kadı, ortak hassasiyetler için işbirliği yapılacağına dikkat çekti.

Atlı: TDP listesinde bulunan 98 belediye meclisi üyesi adayının da bu protokolü imzalaması için adım atacağız

TDP Genel Başkanı Mine Atlı, belediye başkan adaylarının imzaladığı protokollere ilişkin açıklama yaptı. Atlı, TDP’nin her zaman “insan odaklı” bir siyaset yürüttüğüne dikkat çekerek, belediye başkan adaylarının imzaladığı protokollerin oldukça memnuniyet verici olduğunu kaydetti. Atlı, ilerleyen günlerde TDP listesinde bulunan 98 belediye meclisi üyesi adayının da bu protokolleri imzalaması için adım atacaklarını vurguladı.

ozgur_gazete_kibris_umut_kadı_queer_ziyaret

LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü metni, 2018 yılından beri adayların imzasına sunuluyor

Kuir Kıbrıs Derneği’nden yapılan açıklamanın devamı şu şekilde:

“Kuir Kıbrıs Derneği, 2018 yılında başlattığı LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol metnini adayların imzasına açarak, kazanan adaylar ile metinde geçen maddeler üzerinden iş birliklerini hayata geçirdi.

25 Aralık 2022 tarihinde 18 belediyede gerçekleşecek olan yerel seçimler yaklaşırken, 4 yıl boyunca yaptığımız araştırmalar, sahadaki deneyimlerimiz ve tüm dünyada giderek derinleşen homofobik, bifobik ve transfobik söylem ve tutumları göz önünde bulundurarak yerel yönetimlerin eşitlikçi ve özgürlükçü, şeffaf ve katılımcı bir yerel yönetim anlayışının hayata geçirilmesi ve LGBTİ+’ların (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artılar) hak ve özgürlüklerinin korunması ve iyileştirilmesi konularında sorumluluklarını hatırlatmak üzere belediye başkan adaylarına yönelik “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni” güncelleyerek, geçtiğimiz hafta belediye başkan adaylarının imzasına açılmıştı.

Adaylar, bu protokolü 16 Aralık 2022 tarihi cuma gününe kadar imzalayabilecekler

İnsan haklarından taraf olan ve cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve çeşitliliğine saygı duyan tüm belediye başkan adayları protokolü imzalamaya ve bunu kamuoyu ile paylaşmaya davet edildi. ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü 18 bölgede bulunan aday tarafından 16 Aralık 2022 tarihi cuma gününe kadar imzalayabilecekler.

Adayların, ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’ hakkında daha detaylı bilgi almaları için Kuir Kıbrıs Derneği’ne ait websitesini ziyaret ederek veya 0542 858 58 47 no’lu dayanışma hattı üzerinden derneğe ulaşarak protokol hakkında adayların daha detaylı bilgi alabilecekler.Başa dön tuşu