KıbrısSağlıkSürmanşet

KTEB: Bakanlığın açıklaması talihsizdir

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB), geçtiğimiz günlerde dile getirdikleri ilaç tedariki sıkıntısının Sağlık Bakanlığı‘nın yalanlaması üzerine açıklama yaparak, Bakanlığın açıklamasını “talihsiz” olarak niteledi

KTEB: Bakanlığın açıklaması talihsizdir

Yazılı açıkla yapan KTEB Yönetim Kurulu, geçtiğimiz hafta kendileri tarafından ülkede yaşanan ilaç yokluğu ve ecza depolarının Türkiye’den ilaç ithalatında yaşadığı sıkıntıları dile getirdikleri basın bildirisi sonrası Sağlık Bakanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından durumun gerçekleri yansıtmadığı konusunda talihsiz bir açıklama yaptığını belirtti.

Açıklamada, “KKTC’de faaliyet gösteren ecza depolarıyla yaklaşık olarak bir haftadır gerçekleştirdiğimiz istişarelerde, ecza depolarımızın hem sipariş ekranlarının hem de 2023 yılı için ilaç ithalatları için yapılması gereken izin başvuru ekranlarının iletişimde oldukları ecza depoları tarafından kapalı olduğu tarafımıza iletilmiştir” denildi.

“Sorunu Feyzioğlu’na taşıyarak ortak çözüm yolu ürettik”

Açıklama şöyle devam etti;

“KTEB olarak halk sağlığı için hayati önem taşıyan bu konuda, ülke sağlık politikalarını belirleyen İlaç ve Eczacılık Dairesi ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan girişimlerin sonuçsuz kalması ve beklenen sonucun alınamamasının ardından inisiyatif alarak sorunu Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Sn. Metin Feyzioğlu’na bugün itibariyle taşıyarak ve ortak çözüm yolu üreterek somut adımların atıldığını bildirmek isteriz.

Sn. Metin Feyzioğlu ile KTEB ve ecza depoları yetkilileri ile gerçekleştirdiğimiz görüşme sonrasında yaşanan sıkıntıların kalıcı olarak çözülmesi için gerekli girişimlerin yapıldığını kamuoyuna iletiriz.

“Feyzioğlu ve yetkililer ile sürekli istişare halinde olacağız”

KTEB olarak halk sağlığını korumak amacı ile sorunların çözümünde somut adımlar atarak gereken tüm gayreti göstermekteyiz.

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Sn. Metin Feyzioğlu ve yetkililer ile sürekli istişare halinde olacağımızı, sektörümüzde yaşanan sıkıntılarımızın yakın takipçisi olduğumuzu ve gelişmeleri şeffaflıkla tüm halkımızla paylaşacağımızı kamuoyuna duyururuz”

Neler olmuştu?

KTEB ilaç ihracat yasağıyla ilgili bu açıklamayı yapmıştı;

Bir yazı görseli olabilir

Sağlık Bakanlığı ise konuyu yalanlayarak şu açıklamayı yapmıştı;

Türkiye Cumhuriyeti’nin uyguladığı ilaç ihracat yasağında KKTC bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin uyguladığı ilaç ihracat yasağında KKTC bulunmamaktadır. Böyle bir durum söz konusu değildir. TC Sağlık Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yetkililerle istişare edilmiş olup, KKTC’nin bu yasağın dışında tutulduğu bilgisi tarafımıza iletilmiştir


Başa dön tuşu