KıbrısManşet

İnsan Hakları Platformu ve 9 örgütten Kanlı’ya kınama!: Polisi soruşturma başlatmaya davet ederiz

Beş bileşenden oluşan İnsan Hakları Platformu (İHP), 9 sivil toplum örgütü, AKP sermayesiyle kurulan havuz medyasının başına getirilen Özer Kanlı‘nın, Kıbrıs Gazetesi’ndeki “Milli değerlerimize aile ve toplum yapımıza saldırılar…” adlı, LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemi içeren yazısını kınadı ve LGBTİ+ bireyler ve Kuir Kıbrıs’a dayanışma belirtti

“Kanlı’nın LGBTİ+lara yönelik nefret söyleminde bulunmasını kınıyoruz”

Yazılı açıklama yapan Platform, Kıbrıs’ın kuzeyinde faaliyet gösteren ve insan haklarını savunan örgütler olarak Kıbrıs Gazetesi Genel Koordinatörü ve Yayın Yönetmeni Özer Kanlı’nın 29 Aralık tarihli yazısında lezbiyen, gay, biseksüel, trans, interseks ve artılara (LGBTİ+) yönelik nefret söyleminde bulunmasını kınadıklarını belirtti.

Açıklamada, “Unutulmamalıdır ki Ceza Yasası’nda 2020 yılında yapılan değişiklikle birlikte LGBTİ+’lardan nefret edilmesine, tiksinilmesine ve onların aşağılanmasına, küçük düşürülmesine, toplum içerisindeki itibarının zedelenmesine ve hedef gösterilmesine neden olacak söylemlerde bulunmak suç olarak düzenlenmiştir. Özer Kanlı 29 Aralık 2022 tarihinde yayınlanan yazısında LGBTİ+’ların var oluşunu ‘katillik’, ‘ahlaksızlık’ ve ‘hırsızlık’ ile eş değer tutup norm dışı olarak adlandırmış ve Kuir Kıbrıs Derneği’nin farkındalık amacıyla yürüttüğü anketi hedef gösterip saldırmıştır” dedi.

“İnsan haklarına herkesin eşit erişimini sağlamak hepimizin toplumsal ödevi”

Açıklama şöyle devam etti;

“Nefret söyleminin suç sayılmasının ötesinde LGBTİ+’ların küçük yaşlardan başlayarak hayat boyu çeşitli ayrımcılık ve ötekileştirmeye maruz kaldığı; eğitim, sağlık, istihdam, barınma ve daha birçok alanda hak ihlalleri yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda bu ayrımcılığa son vermek ve insan haklarına herkesin eşit erişimini sağlamak hepimizin toplumsal ödevidir.

Tüm bu ayrımcılıkları azaltmak ve eşitlik için mücadele eden Kuir Kıbrıs Derneği’nin uzun yıllardır yaptığı farkındalık ve bilgilendirme çalışmaları insan hakları anlamında çok önemlidir. LGBTİ+’lar ile dayanışan, çeşitliliğin önemini anlatan ve hak temelli mücadele veren bu örgütün hedef gösterilmesi kabul edilemezdir.

Kuir Kıbrıs Derneği, sivil toplumun en önemli aktörlerindendir ve toplumumuzdaki çeşitliliğin, saygının, insan haklarına verilmesi gereken değerin en önemli unsurlarındandır.

“Polisi soruşturma başlatıp işlemleri yapmaya davet ederiz”

Demokrasiden ve insan haklarından yana olan herkesi LGBTİ+’lara yönelik yapılan saldırılara ve ayrımcılığa karşı ses çıkarmaya ve tüm ezilen gruplarla dayanışmaya çağırıyoruz. Hukuk devletinde olduğumuzu bir kez daha hatırlatır polisi bahse konu olan yazı hakkında soruşturma başlatıp gereken işlemleri yapmaya davet ederiz”

İmzacı örgütler: İnsan Hakları Platformu (Bileşenler: Mülteci Hakları Derneği, Kuir Kıbrıs Derneği, Sivil Toplum İnisiyatifi, Evrensel Hasta Hakları Derneği, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği (KSYB), Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB), İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği (İKYD), Kıbrıs Türk Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Lefkoşa Gençlik Derneği, SOS Çocukköyü Derneği ve Mağusa Gençlik Birliği”

Kanlı’nın o yazısı

Özer Kanlı’nın nefret söylemi dolu “Milli değerlerimize aile ve toplum yapımıza saldırılar…’’ adlı 29 Aralık tarihli yazısının bir bölümü şöyle;

Hiç kimseyi hor görüyor, aşağılıyor veya dışlıyor değilim. Allah’ın her kulu benim için değerlidir.   

Ama hırsızın, hırsızlığını, ahlaksızın ahlaksızlığını, katilin katilliğini görmezden gelemeyeceğimiz, makul bulamayacağımız gibi bunlara yol açanları da mazur göremeyiz.   

Neden bunları yazdım?   

Çünkü birileri şu sıralarda yine öğretmenlerimiz üzerinden Milli Eğitimimizi hedef alarak aklı sırasınca toplum mühendisliğine soyundu.   

“Eğitim Çalışanlarının LGBTI+lara karşı Tutum Araştırması Aşağıdaki anket Statica Araştırma ve Danışmanlık Merkezi tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki anket sorularının ortalama cevaplama süresi 7 dakikadır. Anketimize katıldığınız için teşekkür ederiz” başlığı ile gönderilen bir elektronik forumla bir sürü belirli gizli amaca yönelik soru anket kisvesi altında öğretmenlerimize sunuluyor.   

Olmaz böyle bir şey. Buna karşı uyanık olmalıyız. Onun için bu yazıyı yazıyorum

Yazının tamamı için TIKLAYINBaşa dön tuşu