KıbrısManşet

Karapaşaoğlu: Erdoğan’ın hedef göstermesiyle yapılan 22 Ocak barbarlığının 5. yıl dönümündeyiz

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Örgütlenme Sekreteri Halil Karapaşaoğlu, beş yıl önce TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika/Avrupa gazetesini hedef göstermesinin ardından yaşanan saldırıların yıldönümünde, ” ‘Bu memleket bizimdir, biz yöneteceğiz’ demeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı

Karapaşaoğlu: Erdoğan’ın hedef göstermesiyle yapılan 22 Ocak barbarlığının 5. yıl dönümündeyiz

Parti adına yazılı açıklama yapan Karapaşaoğlu, 22 Ocak 2018 tarihinde TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika/Avrupa gazetesinin yayınlarına yönelik onu hedef göstermesinin ardından yerleşik nüfus ve yerli işbirlikçilerden oluşan bir güruh öncülüğünde, Afrika/Avrupa gazetesine yönelik çok büyük bir saldırı gerçekleştiğini hatırlattı ve 22 Ocak barbarlığının 5. yıl dönümünde olunduğunu belirtti.

Karapaşaoğlu, “Afrika/Avrupa gazetesi Türk işgaline karşı, Kıbrıs’ın tekrar bütünleşmesi ve Kıbrıslıların hak ve menfaatleri için basın yayın alanında mücadele veren bir gazete olup, yazarlrı bu yönde her gün yazılar yazan önemli yurtseverlerdir” dedi.

“Saldırganlar elini kolunu sallayarak Meclis’in damına çıktılar”

Karapaşaoğlu şöyle devam etti;

“Türklük sözleşmesinin ve Türk devletinin çıkar ve menfaatlerinin dışında faaliyetlerde bulunmanın, bu yönde düşüncelerimizi ifade etmenin bedelinin ne olacağını 22 Ocak eylemlerinde rejim bizlere net bir şekilde göstermiştir.

Bunun yanında Türk devletinin buraya taşıdığı nüfus üzerindeki tahakkümünün ne kadar güçlü olduğuna da vahşice düzenlenen bu eylemlerde tanıklık ettik.

Afrika/Avrupa gazetesi ve gazetecileri sömürgeciyle işbirliği içinde olan polis teşkilatının gözleri önünde öldürülmek istendi. Ardından saldırganlar elini kolunu sallayarak Meclis’in damına çıktılar.

“Alt yönetim saldıranlara karşı kılını dahi kıpırdatmadı”

22 Ocak eylemlerinin saldırganları hâlâ bulunamadı. Bulunanlar da 4’lü hükümet döneminde serbest bırakıldı. Kıbrıs’ın kuzeyindeki alt yönetim Afrika/Avrupa gazetesine saldıranlara karşı kılını dahi kıpırdatmadı.

Emirlere itaat etmeyen bir polis komutanı hakkında soruşturma başlatıldı. Davayı gören yargıç istifa etmek zorunda kaldı.

22 Ocak siyasi ve basın tarihimiz açısından bir dönüm noktasıdır. Türk devletinin resmi tezinin dışında kalan Kıbrıslı Türk aydınlara yönelik yaptıklarının ve yapacaklarının en büyük göstergesidir.

22 Ocak barbarlığını, bu barbarlıkla işbirliği içinde olanları ve bu barbarlığa sessiz kalanları Yeni Kıbrıs Partisi olarak unutmadık.

” ‘Bu memleket bizimdir biz yöneteceğiz’ demeye devam ediyoruz”

Yeni Kıbrıs Partisi başta Avrupa/Afrika gazetesi ve gazetecileri olmak üzere işgal karşısında mücadele veren bütün demokratik kitle örgütleri ve demokratlarla dayanışma içindedir.

Kıbrıs’ın bütünleşmesi, Kıbrıslıların özgürleşmesi için mücadele veren bütün kesimlerle her zaman birlikte yürümeye hazırdır.

YKP olarak ‘Talimatla yönetilmeye hayır, bu memleket bizimdir biz yöneteceğiz’ demeye devam ediyoruz”Başa dön tuşu