KıbrısManşet

KTÜKD: Üstel ve Tatar’a; Ünsal’ı görevden alma çağrısı yapıyoruz

Kıbrıs Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (KTÜKD), Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın görevden alınması için atanmış Başbakan Ünal Üstel ve atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar‘a çağrıda bulundu

KTÜKD: Ünsal’ın, kadınların büyük mücadelelerle kazandıkları yasal haklarına aykırı söylemler söyleme hakkı yoktur

Yazılı açıklama yapan Dernek, yasalara aykırı hareket eden ve insan haklarını ihlal eden Ünsal’ın görevden alınması ve hakkında yasal işlem başlatılması gerektiğini vurguladı.

Dernek, Kıbrıs Türk toplumunun yaşam değerlerini hiçe saydığını vurguladığı Ünsal’ın, kadınların yıllar içinde büyük mücadelelerle kazandıkları yasal haklarına aykırı söylemler söyleme ve toplumsal rolleri üzerinde konuşma hakkı olmadığını kaydetti.

“Üstel ve Tatar’a çağrımız; Ünsal’ı görevden almalarıdır”

Açıklama şöyle devam etti;

“Anayasamızı ‘KKTC laik, sosyal ve demokratik bir hukuk devletidir’ maddesine aykırı davranış ve söylemleri suç teşkil etmektedir. Hala daha görevden alınmaması bu suçu örtbas etmek, hatta ortak olma anlamına gelmektedir.

Başbakan Ünal Üstel ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a çağrımız, Ünsal’ı görevden almalarıdır. Kıbrıs Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği olarak Kıbrıs Tük toplumunun çağdaş değerleri, laik ve demokratik yapısına yönelik tüm davranışlara karşı her zaman tepkimiz sert olacaktır”Başa dön tuşu