KıbrısManşet

AB’den Kıbrıs Türk toplumuna yönelik 2023 yılı Burs Programı çağrısı 

Avrupa Komisyonu, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik “AB Yardım Programı” kapsamında finanse edilen 2023/24 Akademik Yılı Avrupa Birliği (AB) Burs Programı‘nın başlatıldığını açıkladı

AB’den Kıbrıs Türk toplumuna yönelik 2023 yılı Burs Programı çağrısı

Avrupa Komisyonu Basın Müşaviri Dr. Kezban Akansoy tarafından açıklanan duyuruya göre; 5 milyon euro bütçeli bu program, Kıbrıs Türk toplumuna Avrupa Birliği’nde (AB) farklı alanlarda ve düzeylerde eğitim, öğretim ve mesleki gelişim fırsatları sunmaya devam ederken adada kapsamlı çözüme katkıda da bulunacak.

Yapılan açıklamada; “Bu öncü program, toplum genelinde öğrencileri, profesyonelleri ve yetişkin öğrenicileri desteklemeye devam edecek ve Yardım Programının Kıbrıs Türk toplumunu AB’ye yakınlaştırma hedefinin gerçekleşmesine önemli ölçüde destek sağlayacaktır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti;

“Burs Programı aynı zamanda yazılım mühendisliğinden sürdürülebilir enerji teknolojisine kadar işgücü piyasasında beceri talebi bulunan farklı öncelik alanlarında genel bilginin yanı sıra, teknik bilgi ve beceriler ile sosyal becerileri de geliştirerek toplumun ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

AB’nin ilave beceri kazandırma ve mevcut becerilerin yenilenmesi taahhüdüne de katkı sağlayan bu çabalar 2023 Avrupa Beceriler Yılına önemli bir ivme katmaktadır.

Mezunlarla Bağlantı Girişimi

Bu çağrıya ek olarak, 2007 yılından bu yana burslardan yararlanan yaklaşık 2 bin Kıbrıslıtürk ile bağlantı kurmayı amaçlayan Mezunlarla Bağlantı Girişimi de program kapsamında yer almaktadır. Program, çeşitli ve kapsayıcı bir mezunlar ağı oluşturup etkinleştirerek, katılımcıları burs deneyimlerinin ötesinde de desteklemeye devam edecektir.

2023/24 akademik yılı AB Burs programı çağrısı bugün, 24 Ocak 2023 itibariyle başlamıştır.

Başvurular 2 Nisan 2023 günü Kıbrıs saatiyle 23:59’a kadar kabul edilecektir. İlgi duyan tüm adayların, başvurularını çevrimiçi ortamda  www.euburs.eu/apply-online adresindeki AB Bursları başvuru sayfasından yapmaları önemle rica olunur.

Daha fazla bilgi için lütfen web sitesini ziyaret ediniz veya [email protected] adresine e-posta gönderiniz.

AB Burs Programı bütünüyle AB tarafından finanse edilmekte ve 2022 yılından bu yana Goethe Enstitüsü tarafından uygulanmaktadır”Başa dön tuşu