KıbrısManşet

Bağımsızlık Yolu’ndan KTMMOB’a destek: Yanındayız

Bağımsızlık Yolu, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği‘nin (KTMMOB) yarın Meclis önünde yapacağı eyleme destek açıkladı

Bağımsızlık Yolu’ndan KTMMOB’a destek: Yanındayız

Yazılı açıklama yapan Bağımsızlık Yolu, devlet projelerinde ya da TC-KKTC arasında yapılan protokollerdeki projelerde vize zorunluluğunu kaldırıp meslek odalarını by-pass edecek olan ve UBP‘li Özdemir BerovaDP‘li Serhat Akpınar ve YDP‘li Talip Atalay tarafından hazırlanan “KTMMOB Yasası Değişiklik Önerisi”ne karşı yarın Meclis önünde eylem yapacak olan KTMMOB’a destek belirtti.

Açıklamada, “Kıbrıslı Türk halkının kamusal kurumlarından biri olan KTMMOB’un iradesinin, UBP-DP-YDP hükümeti tarafından gasp edilmeye çalışılmasına karşı haklı mücadelesini Bağımsızlık Yolu olarak selamlarız” denildi.

“Kıbrıslı Türk halkının iradesini ortadan kaldırma girişimdir”

Açıklama şöyle devam etti;

“KTMMOB Yasasının 39. ve 41. Maddelerine yönelik yapılmak istenen değişiklik önerisi, hem KTMMOB hem de Kıbrıslı Türk halkının iradesini ortadan kaldırmak için gerçekleştirilmeye çalışın bir girişimdir.

Bu sebepten 31 Ocak 2023, saat 10.00’da, KTMMOB önünde başlayacak olan eylemi desteklediğimizi ve partimiz Bağımsızlık Yolu üyelerinin de eyleme katılacağını vurgularız”

Neler olmuştu?

UBP-DP-YDP Hükümeti, ülkedeki tüm kurumları ve meslek odalarını by-pass etmek için yeni bir hamle yaptı ve “kaçak külliye” ve TOKİ’nin ülkemizde yapacağı öngörülen mimari projelerde karşılarına problem(!) çıkmaması adına “vizeye gerek duyulmaması” için yasa önerisi hazırlamış ve Meclis’e sunmuştu.

Yerli kurumları by-pass etmek için dört koldan saldırıyorlar!

“Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (Değişiklik) Yasa Önerisi”, Ulusal Birlik Partisi‘nden (UBPÖzdemir BerovaDemokrat Parti‘den (DPSerhat Akpınar ve Yeniden Doğuş Partisi‘nden (YDPTalip Atalay‘ın imzasıyla Meclis‘e sunulmuştu.

Öneriye göre; “Devlete ait projeler ve uluslararası antlaşmalar veya bunlara dayanan protokoller uyarınca yapılacak projeler için vize alınması gerekmez” ibaresi yasaya eklenecek.

Yasa değişikliği yapılırsa, mimarı vatandaş olmayan, ülkemizde hazırlanmayan, yerli meslek odalarından onay ve vize almayan her türlü proje hayata geçirilebilecek ve yerli tüm kurum ve meslek odaları by-pass edilmiş olacak.

Mimar dava açtı!

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçtiğimiz sene KKTC Meclisi‘nde yaptığı konuşma sırasında “müjde” olarak duyurduğu, Türkiye’deki “kaçak külliye”nin bir benzerinin ülkemizde yapılacağı haberi sonrası, “yavru külliye” projesinin Türkiyeli mimarı Hilmi Güner Bakanlar Kurulu tarafından usulsüzce ‘KKTC’ vatandaşı yapılmıştı.

Edoğan KKTC Meclisi’nde konuşma yaparken

Mimarlar Odası tarafından “meslek etiğine aykırı” denilerek dava edilen vatandaşlık sonrası projesine vize almak isteyen mimar, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Mimarlar Odası’na üye olmak için başvurmuş ancak Oda’nın şartlarını yerine getirmediği ve dava süreci devam ettiği gerekçesiyle reddedilmişti.

İlgili Bakanlar Kurulu kararı

Bunun üzerine ilgili mimar, geçtiğimiz aylarda Mimarlar Odası’na dava dosyaladı. Bu arada külliye de tüm hızıyla devam ediyor.

Hilmi Güner
Foto: Pınar Barut


Başa dön tuşu