KıbrısManşet

TDP: Kurumlarımıza müdahale edilmesine sessiz kalmayacağız

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliğinin (KTMMOB) yarın Meclis önünde yapacağı eylemine destek belirterek, UBP-DP-YDP hükümetinin el pençe divan yönetim biçimini içselleştirdiğini vurguladı

TDP: UBP-DP-YDP hükümeti kendi kurumlarına sahip çıkmayarak, el pençe divan yönetim biçimini benimsedi

Yazılı açıklama yapan parti, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin kendi yönetim zaafiyetleri nedeni ile ülkeyi yönetemezken, kendi kurumlarına da sahip çıkmayarak, el pençe divan yönetim biçimini içselleştirdiğini vurguladı.

Açıklamada, “Kendi yönetim eksiklikleri nedeni ile kendi kurumlarına da güvenmeyen UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümeti, kendi mühendis, mimar ve şehir plancılarını yok sayarak sözde ‘devlet projelerine kolaylık sağlanması’ amacı ile devlete ait projelerin denetimini ortadan kaldırmaya hazırlanmaktadır” denildi.

“Her türlü devlet projesinin vizeye gerek kalmadan uygulanması talep ediliyor”

Açıklama şöyle devam etti;

“UBP-DP-YDP K-koalisyon hükümetinin üç milletvekilinin geçtiğimiz hafta meclise sunduğu önerge ile, KTMMOB Yasası’nda, birliğe danışılmadan değişiklik yapılmak istenmektedir.

İlgili değişiklikle Kıbrıs’ın kuzeyinde uygulanacak olan ‘Devlete ait projeler ile uluslararası antlaşmalar veya bunlara dayanan protokoller uyarınca yapılacak olan projeler için vize alınması gerekmez‘ maddesi eklenerek, bu doğrultuda yapılacak her türlü devlet projesinin vizeye gerek kalmadan ülkede kontrolsüz uygulanması talep edilmektedir.

“Hatırlatırız; Meclis, yasa yapma yeridir”

Açıkça görülmektedir ki; devlet kendi insanına güvenmeyerek yurt dışından ithal projeler getirmeye devam edecek ve fakat bu projelerin de ülke mevzuatına uygunluğunun denetiminin de ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

İlgililere bir kez daha hatırlatırız ki; Meclis, yasa yapma yeridir. Mevcut yasaları kendi keyfi uygulamalarına göre değiştirme ya da yok sayma yeri değildir. Her yurttaş gibi devletin kendisi de yasalara uymak zorundadır.

“Mühendis, mimar ve şehir plancılarımızın yanındayız”

Ülkemizde devlet projelerini tasarlayacak ve uygulayacak yüzlerce uzman bulunmaktadır. Devlet projeleri ülkenin kendi sosyolojik, iklimsel ve altyapısal değerlerine bağlı olarak üretildiği sürece var olmaya devam edebilecektir.

Bu anlamda tüm mühendis, mimar ve şehir plancılarımızın yanında olduğumuzu hatırlatır, haklı duruşlarına desteğimizi belirtiriz”

Neler olmuştu?

UBP-DP-YDP Hükümeti, ülkedeki tüm kurumları ve meslek odalarını by-pass etmek için yeni bir hamle yaptı ve “kaçak külliye” ve TOKİ’nin ülkemizde yapacağı öngörülen mimari projelerde karşılarına problem(!) çıkmaması adına “vizeye gerek duyulmaması” için yasa önerisi hazırlamış ve Meclis’e sunmuştu.

Yerli kurumları by-pass etmek için dört koldan saldırıyorlar!

“Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (Değişiklik) Yasa Önerisi”, Ulusal Birlik Partisi‘nden (UBPÖzdemir BerovaDemokrat Parti‘den (DPSerhat Akpınar ve Yeniden Doğuş Partisi‘nden (YDPTalip Atalay‘ın imzasıyla Meclis‘e sunulmuştu.

Öneriye göre; “Devlete ait projeler ve uluslararası antlaşmalar veya bunlara dayanan protokoller uyarınca yapılacak projeler için vize alınması gerekmez” ibaresi yasaya eklenecek.

Yasa değişikliği yapılırsa, mimarı vatandaş olmayan, ülkemizde hazırlanmayan, yerli meslek odalarından onay ve vize almayan her türlü proje hayata geçirilebilecek ve yerli tüm kurum ve meslek odaları by-pass edilmiş olacak.

Mimar dava açtı!

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçtiğimiz sene KKTC Meclisi‘nde yaptığı konuşma sırasında “müjde” olarak duyurduğu, Türkiye’deki “kaçak külliye”nin bir benzerinin ülkemizde yapılacağı haberi sonrası, “yavru külliye” projesinin Türkiyeli mimarı Hilmi Güner Bakanlar Kurulu tarafından usulsüzce ‘KKTC’ vatandaşı yapılmıştı.

Edoğan KKTC Meclisi’nde konuşma yaparken

Mimarlar Odası tarafından “meslek etiğine aykırı” denilerek dava edilen vatandaşlık sonrası projesine vize almak isteyen mimar, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Mimarlar Odası’na üye olmak için başvurmuş ancak Oda’nın şartlarını yerine getirmediği ve dava süreci devam ettiği gerekçesiyle reddedilmişti.

İlgili Bakanlar Kurulu kararı

Bunun üzerine ilgili mimar, geçtiğimiz aylarda Mimarlar Odası’na dava dosyaladı. Bu arada külliye de tüm hızıyla devam ediyor.

Hilmi Güner
Foto: Pınar Barut


Başa dön tuşu