KıbrısManşet

Vadilili: KTMMOB, Kıbrıslıtüklerin kendi kendini yönetme arzusu ve erkinin yüz akıdır

Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliğine (KTMMOB) bağlı Yerbilim Mühendisleri Odası (YMO) Başkanı Oğuz Vadilili, KTMMOB’nin yarın Meclis önünde yapılacak olan eylemine destek vererek, “Var oluşumuza engel olmak isteyenlerle mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi

Vadilili: KTMMOB, Kıbrıslıtüklerin kendi kendini yönetme arzusu ve erkinin yüz akıdır

Oda adına yazılı açıklama yapan Vadilili, UBP-DP-YDP hükümetine bağlı üç vekilin KTMMOB Yasası’nda yapılmasını istedikleri değişikliklerin, Kıbrıs Türk toplumunun hiçe sayılmasına hizmet ettiğini belirterek, Meclis’e sunulan değişiklik önerisi karşısında hükümet partilerinin suskunluğunun ise adeta buna ortak olacaklarının kanıtı niteliğinde olduğunu kaydetti.

Vadilili, “Yasa ile ile kurulmuş kamu kurumu niteliği taşıyan KTMMOB, 1960 yılından beridir Kıbrıslıtüklerin kendi kendini yönetme arzusu ve erkinin yüz akıdır. Ondan dolayıdır ki yasamıza uzanan eller aynı zamanda Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yönetme arzu ve erkine karşı uzanmış ellerdir” dedi

“Var oluşumuza engel olmak isteyenler bilsinler ki; mücadeleye devam edeceğiz”

Kıbrıs Türk toplumunun bir parçası olan mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak bu topraklarda var olduklarının ve var olmaya da devam edeceklerinin bilinmesini isteyen Vadilili şunları kaydetti;

“Var oluşumuza her kim ki engel olmak istiyorsa bilsinler ki; onlarla mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu onurlu mücadelemizde sesimizi duyurmak için Salı günü (yarın) saat 10:00 birlik olarak Meclis binası önünde olacağız”

Neler olmuştu?

UBP-DP-YDP Hükümeti, ülkedeki tüm kurumları ve meslek odalarını by-pass etmek için yeni bir hamle yaptı ve “kaçak külliye” ve TOKİ’nin ülkemizde yapacağı öngörülen mimari projelerde karşılarına problem(!) çıkmaması adına “vizeye gerek duyulmaması” için yasa önerisi hazırlamış ve Meclis’e sunmuştu.

Yerli kurumları by-pass etmek için dört koldan saldırıyorlar!

“Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (Değişiklik) Yasa Önerisi”, Ulusal Birlik Partisi‘nden (UBPÖzdemir BerovaDemokrat Parti‘den (DPSerhat Akpınar ve Yeniden Doğuş Partisi‘nden (YDPTalip Atalay‘ın imzasıyla Meclis‘e sunulmuştu.

Öneriye göre; “Devlete ait projeler ve uluslararası antlaşmalar veya bunlara dayanan protokoller uyarınca yapılacak projeler için vize alınması gerekmez” ibaresi yasaya eklenecek.

Yasa değişikliği yapılırsa, mimarı vatandaş olmayan, ülkemizde hazırlanmayan, yerli meslek odalarından onay ve vize almayan her türlü proje hayata geçirilebilecek ve yerli tüm kurum ve meslek odaları by-pass edilmiş olacak.

Mimar dava açtı!

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçtiğimiz sene KKTC Meclisi‘nde yaptığı konuşma sırasında “müjde” olarak duyurduğu, Türkiye’deki “kaçak külliye”nin bir benzerinin ülkemizde yapılacağı haberi sonrası, “yavru külliye” projesinin Türkiyeli mimarı Hilmi Güner Bakanlar Kurulu tarafından usulsüzce ‘KKTC’ vatandaşı yapılmıştı.

Edoğan KKTC Meclisi’nde konuşma yaparken

Mimarlar Odası tarafından “meslek etiğine aykırı” denilerek dava edilen vatandaşlık sonrası projesine vize almak isteyen mimar, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Mimarlar Odası’na üye olmak için başvurmuş ancak Oda’nın şartlarını yerine getirmediği ve dava süreci devam ettiği gerekçesiyle reddedilmişti.

İlgili Bakanlar Kurulu kararı

Bunun üzerine ilgili mimar, geçtiğimiz aylarda Mimarlar Odası’na dava dosyaladı. Bu arada külliye de tüm hızıyla devam ediyor.

Hilmi Güner
Foto: Pınar Barut


Başa dön tuşu