KıbrısManşet

Kişmir: Ülkemizi beton çöplüğüne dönüştürenlerin kaçak yapılarına devamı amaçlanıyor

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-sen) Başkanı Ali Kişmir, UBP-DP-YDP hükümetinin yasa dışı uygulamalarına direnen Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliğinin (KTMMOB) yarın Meclis önünde yapacağı eylemine destek belirtti

Kişmir: Ülkemizi beton çöplüğüne dönüştürenlerin kaçak yapılarına devamı amaçlanıyor

Sendika adına yazılı açıklama yapan Kişmir, UBP-DP-YDP hükümetinin Kıbrıslıtürklerin tüm değerlerini tahrip etme ve kurumsal yapıyı bozma çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini belirterek, hükümetin yasa dışı inşaatları karşısında dik duruşunu koruyan ve her fırsatta da kamuoyunu bilgilendiren Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin kuruluş yasasında yapılmak istenen değişikliklerle, kurumun devre dışı bırakılmak istendiğine dikkat çekti.

Kişmir, “Kurumun devre dışı kalmasıyla amaçlanan, meşruluğu tartışılan UBP-DP-YDP hükümetinin tüm hukuksuz işlerinin önünün açılması ve ülkemizi beton çöplüğüne dönüştürenlerin kaçak yapılarına devam etmeleridir” dedi.

“Yurttaşlarımızı; bizi yok etmeye çalışanların karşısında eylemliliğe davet ediyoruz”

Kişmir şöyle devam etti;

“Bizler Basın-sen olarak, ülkemizin en köklü meslek kuruluşlarından KTMMOB’un yetkilerinin kısıtlandırılması girişimi karşısında KTMMOB ile birlikte, bu ülkeyi ve insanını yok etmeyi isteyenlerin karşısında omuz omuza duracağımızı belirtirken, hukuk ve yasa tanımaz Başbakan’ın ve Bakanların bu yanlıştan dönünceye kadar mücadelemize devam edeceğimizi vurgularız.

Bu kapsamda, KTMMOB’nin vermiş olduğu haklı mücadelesinde, gerçekleştireceklerini duyurdukları her eylemde yanlarında olacağız. Bu topraklara sahip çıkan ve “Yok Oluşa Hayır” diyen tüm yurttaşlarımızı da bizi yok etmeye çalışanların karşısında eylemliliğe davet ediyoruz”

Neler olmuştu?

UBP-DP-YDP Hükümeti, ülkedeki tüm kurumları ve meslek odalarını by-pass etmek için yeni bir hamle yaptı ve “kaçak külliye” ve TOKİ’nin ülkemizde yapacağı öngörülen mimari projelerde karşılarına problem(!) çıkmaması adına “vizeye gerek duyulmaması” için yasa önerisi hazırlamış ve Meclis’e sunmuştu.

Yerli kurumları by-pass etmek için dört koldan saldırıyorlar!

“Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (Değişiklik) Yasa Önerisi”, Ulusal Birlik Partisi‘nden (UBPÖzdemir BerovaDemokrat Parti‘den (DPSerhat Akpınar ve Yeniden Doğuş Partisi‘nden (YDPTalip Atalay‘ın imzasıyla Meclis‘e sunulmuştu.

Öneriye göre; “Devlete ait projeler ve uluslararası antlaşmalar veya bunlara dayanan protokoller uyarınca yapılacak projeler için vize alınması gerekmez” ibaresi yasaya eklenecek.

Yasa değişikliği yapılırsa, mimarı vatandaş olmayan, ülkemizde hazırlanmayan, yerli meslek odalarından onay ve vize almayan her türlü proje hayata geçirilebilecek ve yerli tüm kurum ve meslek odaları by-pass edilmiş olacak.

Mimar dava açtı!

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçtiğimiz sene KKTC Meclisi‘nde yaptığı konuşma sırasında “müjde” olarak duyurduğu, Türkiye’deki “kaçak külliye”nin bir benzerinin ülkemizde yapılacağı haberi sonrası, “yavru külliye” projesinin Türkiyeli mimarı Hilmi Güner Bakanlar Kurulu tarafından usulsüzce ‘KKTC’ vatandaşı yapılmıştı.

Edoğan KKTC Meclisi’nde konuşma yaparken

Mimarlar Odası tarafından “meslek etiğine aykırı” denilerek dava edilen vatandaşlık sonrası projesine vize almak isteyen mimar, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Mimarlar Odası’na üye olmak için başvurmuş ancak Oda’nın şartlarını yerine getirmediği ve dava süreci devam ettiği gerekçesiyle reddedilmişti.

İlgili Bakanlar Kurulu kararı

Bunun üzerine ilgili mimar, geçtiğimiz aylarda Mimarlar Odası’na dava dosyaladı. Bu arada külliye de tüm hızıyla devam ediyor.

Hilmi Güner
Foto: Pınar Barut


Başa dön tuşu