KıbrısManşet

Avcıoğlu: Toplam 162MW devre dışı, güneyden ise ancak 30MW elektrik alınıyor

Halkın Partisi (HP) Merkez Yürütme Organı (MYO) Üyesi ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-tek) eski Asbaşkanlarından Yusuf Avcıoğlu, Teknecik Elektrik Santrali’nde toplam 162 MW’lık enerji gücünün devre dışı kaldığını, güneyden ise ancak 30 MW enerji alınabildiğini söyleyerek, elektrik kesintilerinin sebebinin bu olduğunu belirtti

Avcıoğlu: Toplam 162MW devre dışı, güneyden ise ancak 30MW elektrik alınıyor

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Avcıoğlu, yine, yeniden dönüşümlü elektrik kesintilerinin başladığını söyleyerek, “Karanlık bir kış bizi bekliyor demiştik, öyle de oluyor” dedi.

Avcıoğlu, “Teknecik Elektrik Santrali’ndeki buhar türbinlerinin her ikisi de arıza sebebiyle devre dışı kaldı. İki buhar türbini 2x60MW, bir dizel jeneratör 17MW ve bir gaz türbini ise; 25MW olmak üzere toplam 162MW devre dışı. Güneyden ise ancak 30MW’a kadar elektrik alınıyor” dedi.

“Hiçbir Bakan yatırım yapılması konusunda zerre irade ve samimiyet göstermedi”

Avcıoğlu şöyle devam etti;

“Ülke genelinde üretim yetmezliği sebebiyle dönüşümlü elektrik kesintileri ise yeniden yaşanıyor. Kesintiler, buhar türbinlerinden birinin yeniden devreye alınması ile sona ermesi bekleniyor. İkinci buhar türbininin arızasının giderilmesinin ise 2-3 gün sürmesi bekleniyor.

Tam 5 yıldır defalarca yatırım şart dememize rağmen, Kıb-tek’den sorumlu hiçbir Bakan yatırım yapılması konusunda zerre irade ve samimiyet göstermemiştir.

Birine tepki göstereceksek, doğru adres de 2018-2022 yılları arasında Kıb-tek’den sorumlu olan Ekonomi ve Enerji Bakanları ile son dönemde Kıb-tek’i kendine bağlayan atanmış Başbakan Ünal Üstel’den başkası değildir”Başa dön tuşu